Zamknij

Wakacje na Cyprze tylko ze specjalną przepustką. Bez niej turyści zapłacą 300 euro kary

21.07.2020 14:11
Cypr - plaża Ayia Napa
fot. Shutterstock

Turyści planujący wakacje na Cyprze muszą przed podróżą wypełnić specjalny formularz i zdobyć przepustkę Cyprus Flight Pass. Za jej brak grozi teraz grzywna w wysokości 300 euro - podaje "Rzeczpospolita". 

Już na początku lipca Cypr wprowadził obowiązek posiadania przez podróżnych przepustki Cyprus Flight Pass. Aby ją uzyskać, przed podróżą należy wypełnić specjalny formularz pasażera. Niedawno organizacja Cyprus Tourism Poland podała zaktualizowane informacje dotyczące tego kwestionariusza. Okazuje się, że wszyscy, którzy przylecą na Cypr, nie wypełniwszy wcześniej Cyprus Flight Pass, będą musieli zapłacić wysoką karę. 

Cypr. Kary dla turystów za brak przepustki

Zgodnie z zaktualizowanymi przepisami podróżni udający się na Cypr muszą obowiązkowo zarejestrować się na platformie www.cyprusflightpass.gov.cy i tym samym uzyskać przepustkę do wjazdu na wyspę. Jedynie w wypadku usterki technicznej lub zaplanowanych prac konserwacyjnych serwisu, ogłoszonych oficjalnie na stronie, możliwe jest wypełnienie formularzy papierowych (należy je mieć przy sobie i pokazać służbom granicznym po przybyciu na miejsce).

Osoby, które przylecą na Cypr bez przepustki, będą musiały zapłacić karę 300 euro. Podobne zasady obowiązują w przypadku Grecji, która wymaga od podróżnych wypełnienia formularza Passenger Locator Form, na podstawie którego generowany jest specjalny kod QR. Jak informuje polskie MSZ, w przypadku jego braku greckie władze mają prawo nałożyć na podróżnych karę w wysokości 500 euro.

W rozporządzeniu organizacji Cyprus Tourism Poland pojawiła się też informacja, że linie lotnicze mogą nie wpuścić na pokład samolotu pasażerów bez przepustek.

ZOBACZ TAKŻE: Cypr – najciekawsze miejsca i atrakcje na wyspie Afrodyty

Cyprus Flight Pass: czym jest przepustka na Cypr?

Specjalny formularz Cyprus Flight Pass (znajdujący się na stronie www.cyprusflightpass.gov.cy) należy wypełnić nie wcześniej niż 24 godziny przed terminem podróży. W ankiecie trzeba m.in. wpisać dane kontaktowe i szczegóły lotu, poinformować o powodzie wyjazdu na Cypr oraz podać adres, pod którym będzie się przebywać. Jest tam  również deklaracja, że podróżny nie okazywał żadnych objawów związanych z COVID-19 w ciągu 72 godzin przed podróżą. 

Osoba wypełniająca ankietę oświadcza również, że podróżuje na własną odpowiedzialność i w razie zakażenia koronawirusem nie będzie rościć sobie żadnych pretensji do Republiki Cypryjskiej ani do działających na miejscu usługodawców. 

Źródło: rp.pl