Zamknij

Cypr zaostrza restrykcje dla Polaków. Nasz kraj wypadł z "zielonej listy" podróżnych

18.10.2021 14:49
Cypr
fot. Shutterstock

Zmieniają się zasady wjazdu na Cypr. Nasz kraj wypadł z "zielonej listy" krajów o niskim ryzyku zakażenia i trafił na "listę pomarańczową". To oznacza, że podróżujący z Polski muszą przed przekroczeniem cypryjskiej granicy przedstawić negatywny wynik testu PCR na obecność Covid-19. Zmiany wchodzą w życie od czwartku, 21 października. 

Na Cyprze obowiązuje system kategoryzacji państw pod względem aktualnej sytuacji epidemicznej. Kategorie oznaczone są odpowiednimi kolorami zielonym, pomarańczowym, czerwonym i szarym, co z kolei przekłada się na określone warunki wjazdu na Cypr. 

Od 17 czerwca Polska widniała na bezpiecznej, "zielonej liście" Cypru, dzięki czemu podróżujący z naszego kraju nie musieli przedstawiać negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Niestety, za kilka dni przepisy wjazdowe dla Polaków zostaną ponownie zaostrzone. W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem nasz kraj trafił na pomarańczową listę, co wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami przy wjeździe. 

Cypr. Obowiązkowy test PCR przed wjazdem

Cypryjski rząd opublikował aktualną listę krajów z podziałem na cztery kategorie. Okazuje się, że Polska straciła status regionu o niskim ryzyku zakażenia - z bezpiecznej, "zielonej listy" nasz kraj został przeniesiony na "listę pomarańczową" z zaostrzonymi przepisami wjazdowymi.

Co to oznacza w praktyce? Już od 21 października przed przyjazdem z Polski na Cypr należy wykonać test PCR na obecność koronawirusa. Warto podkreślić, że takie badanie musi zostać wykonane co najmniej 72 godziny przed przyjazdem.

Na "pomarańczową listę" Cypru trafiła większość krajów UE. Oprócz Polski znajdują się tam m.in. Grecja, Hiszpania, Francja, Dania, Portugalia, Szwecja i Czechy. 

Na "zielonej liście" (bez obowiązku wykonywania testu PCR przed podróżą) z europejskich krajów widnieją obecnie jedynie Włochy, Malta, Liechtenstein i Watykan, a spoza naszego kontynentu także ZEA, Jordania, Kuwejt, Nowa Zelandia i Arabia Saudyjska. 

Na "listę czerwoną" Cypru, czyli regionów o wysokim ryzyku zakażenia, trafiły z kolei m.in. Austria, Belgia, Bułgaria, Niemcy, Węgry, Słowacja, Słowenia, Chorwacja czy Litwa. Podróżujący z tych krajów muszą wykonać dwa testy PCR (przed wylotem i po przyjeździe).

Warto jednak przypomnieć, że podróżujący posiadający zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepień lub przechorowaniu Covid-19 (niezależnie od koloru kategorii, do której należą) są zwolnieni z obowiązkowych testów PCR przed wjazdem. Cypr uznaje za uprawniające do odbycia podróży szczepionki Johnson&Johnson, AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Sputnik V i Sinopharm.

Zaświadczenie o szczepieniu nie oznacza jednak, że nie możemy zostać losowo poddaniu badaniu na obecność koronawirusa tuż po przylocie, na lotnisku.

Źródło: Fly4free.pl, gov.pl