Zamknij

Cypr znosi kwarantannę dla przyjezdnych z 16 krajów. Co z turystami z Polski?

31.03.2021 10:38
Cypr znosi kwarantannę dla przyjezdnych z 16 krajów. Co z turystami z Polski?
fot. SHUTTERSTOCK

Cypr od 1 kwietnia znosi obowiązek kwarantanny dla przyjezdnych z kilkunastu krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Egiptu czy Ukrainy. Od tego dnia podróżni będą musieli jedynie posiadać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa.

Cypr zezwoli na wjazd obywatelom tych krajów, które najbardziej wspierają przemysł turystyczny na wyspie. Co ciekawe, największy wkład ma Wielka Brytania (w 2019 roku wyspę odwiedziło prawie 4 mln Brytyjczyków) i tym samym znalazła się na liście 16 krajów, z których po przyjeździe na Cypr nie obowiązuje kwarantanna. Na drugim miejscu pod względem liczby turystów jest Rosja, a po niej Izrael.

Koronawius. Cypr znosi kwarantannę

Jak podaje PAP za cypryjskim ministerstwem zdrowia, od 1 kwietnia 2021 podróżujący z 16 krajów m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kataru, Rosji, Izraela, Libanu, Ukrainy, Egiptu, Białorusi, Serbii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich będą mogli wjechać na teren kraju bez obowiązku odbywania kwarantanny oraz posiadania specjalnego zezwolenia na wjazd. Na liście krajów nie znalazła się Polska.

Turyści będą musieli przedstawić negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa wykonanego na 72 godziny przed przekroczeniem granic cypryjskich. Będą też poddawani testom przy wjeździe na teren kraju. 

Turystyka, która stanowi 15 procent cypryjskiego produktu krajowego brutto (PKB), mocno ucierpiała przez pandemię koronawirusa. W 2020 roku wyspę odwiedziło o 80 procent mniej turystów niż w poprzednich latach. Dochody z turystyki spadły o 85 procent.

Przypomnijmy, że tej pory Cypr odnotował 44 991 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 254 zgony w związku z COVID-19, oraz wprowadził dwa lockdowny. Raport opublikowany w styczniu przez niezależny australijski think tank Lowy Institute wskazał, że Cypr jest na piątym miejscu w rankingu stu krajów najlepiej radzących sobie z pandemią koronawirusa. 

RadioZET.pl/PAP