Zamknij
Cypr, podwodna wystawa
4 Zobacz galerię
fot. Musan/ Jason deCaires Taylor/Ferrari Press/East News

U wybrzeży Cypru powstała niesamowita podwodna instalacja. Na dnie Morza Śródziemnego umieszczono kolekcją 93 rzeźb. Za ten niezwykły projekt odpowiada brytyjski artysta, Jason deCaires Taylor, znany z tworzenia podwodnych muzeów m.in. w Meksyku, Cannes czy Australii. Miłośnicy nurkowania będą zachwyceni. 

Muzeum Rzeźby Podwodnej na Cyprze (MUSAN Museum of Underwater Sculpture) stworzono w popularnej turystycznie miejscowości Ayia Napa, w pobliżu plaży Pernera. Rzeźby umieszczone są 200 metrów od brzegu, na dnie morza. Całość tworzy prawdziwe podwodne arcydzieło.

Cypr. Powstała podwodna instalacja z 93 rzeźbami 

W cypryjskim muzeum MUSAN umieszczono 93 dzieła sztuki, z których część przybrała formę drzew i roślin, a część postaci ludzkich. Niektóre z dzieł sztuki to ogromne drzewa ważące do 13 ton, inne przybrały postać dzieci bawiących się w chowanego. Ten spektakularny projekt ma ukazywać relację człowieka z naturą.

Jak tłumaczy Jason deCaires Taylor na swojej stronie, każda z rzeźb została wykonana z materiałów neutralnych i zaprojektowana tak, aby przyciągać różnorodną florę i faunę. Z czasem cała instalacja zacznie żyć własnym życiem, zmieniając całkowicie pejzaż podwodnego lasu.

Brytyjski artysta spędził blisko trzy lata, pracując nad tym projektem. Uruchomienie tej niezwykłej wystawy kosztowało milion euro. Podwodne muzeum na Cyprze miało zostać otwarte w zeszłym roku, ale premiera została opóźniona z powodu pandemii. Ostatecznie oficjalne otwarcie odbyło się na początku sierpnia tego roku.

Zwiedzanie Muzeum Rzeźby Podwodnej w Ayia Napa zaczyna się na lądzie – w pierwszej kolejności należy przejść przez plażę Pernera do punktu zejścia z pływającą platformą, a następnie przepłynąć w dół do zanurzonych w wodzie rzeźb. Wizyty w muzeum można rezerwować za pośrednictwem lokalnych centrów nurkowych. 

Źródło: CNN, PAP