Zamknij

Czarnobyl z lotu ptaka. Poruszające nagranie niemal 35 lat po katastrofie

08.01.2021 16:11
Czarnobyl
fot. Shutterstock

W Czarnobylu prawie 35 lat temu doszło do jednej z największych katastrof w historii. Od tego czasu ogromny obszar wokół jednostki pozostaje opustoszały. Nazar Dorosh, jeden z najlepszych na świecie pilotów sportowych dronów, wybrał się do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, by przygotować poruszający film przedstawiający "miasto duchów" z lotu ptaka. 

Czarnobyl. To właśnie tutaj 26 kwietnia 1986 roku doszło do ogromnego wybuchu elektrowni jądrowej. Była to jedna z najtragiczniejszych w skutkach katastrof spowodowanych przez człowieka. Uwolniona podczas eksplozji chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie. Następstwem katastrofy była ewakuacja i przesiedlenie ponad 350 tys. osób. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się. Szacuje się, że mieszkanie tutaj nie będzie bezpieczne dla ludzi przez kolejne 24 tys. lat. 

Czarnobyl. Podróż po opuszczonej strefie [WIDEO]

Znając tę tragiczną historię, nagranie z lotu ptaka ukazujące opustoszały teren Czarnobyla, jest jeszcze bardziej poruszające. W "mieście duchów" znajduje się wiele zniszczonych obiektów, które autorowi krótkiego wideo udało się zaprezentować w ciekawy sposób z zewnątrz i od środka - oczywiście za pomocą drona.

Nagraniu towarzyszy przejmująca muzyka, która nadaje przedstawianym obrazom prawdziwie mroczny klimat. 

Nazar Dorosh nie ujawnił szczegółów na temat swojego projektu, ale na końcu materiału pojawia się napis, który sugeruje, że powstanie jeszcze kolejne nagranie.

Zobacz także

Czarnobyl na liście dziedzictwa UNESCO?

Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w ostatnich latach przyciąga tysiące turystów, którzy są miłośnikami nietypowych atrakcji i mocniejszych wrażeń. Do wzrostu popularności tego miejsca przyczynił się miniserial "Czarnobyl" wyprodukowany przez HBO. 

Nie dziwi więc, że władze Ukrainy chcą, aby pozostałości po elektrowni atomowej w Czarnobylu wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Minister kultury, Ołeksandr Tkaczenko, podkreślił wagę tego miejsca na arenie międzynarodowej, zaznaczając jednocześnie, że dotąd nie otrzymało ono oficjalnego statusu. 

– Jest to jedno z najbardziej emblematycznych miejsc Ukrainy i musi ono zostać zachowane dla ludzkości – powiedział ukraiński minister. Jego resort chce z pomocą ekspertów przygotować programy turystyczne, które mają "przedstawiać ten obszar jako miejsce pamięci, które powinno "uczyć" w dobie globalnego kryzysu środowiskowego.

Zagraniczne media zwracają uwagę, że jest o co walczyć, bowiem tereny strefy od wielu lat próbuje odzyskać natura - opuszczone domy popadają w ruinę, a ich miejsce próbują zająć drzewa i krzewy, gdzie pojawia się coraz więcej dzikiej zwierzyny. W mieście Prypeć, nazywanym "miastem duchów" i położonym kilka kilometrów od elektrowni, formalnie odradza się wchodzenia do budynków mieszkalnych ze względu na ryzyko zawalenia.

Źródło: RadioZET, PAP