Zamknij

Tak wygląda "Słowiańska Toskania". Jest blisko Polski, a krajobrazy zapierają dech w piersiach

23.02.2021 13:47
Czechy. Tak wygląda "Słowiańska Toskania". Jest blisko Polski, a krajobrazy zapierają dech w piersiach
fot. SHUTTERSTOCK

Rozległe tereny, porośnięte winnicami wzgórza i malownicze pola. I choć brzmi to jak opis włoskiej Toskanii, to jednak wcale nie o ten region chodzi. Mowa tu o Morawach, historycznej krainie położonej we wschodniej części Czech.

Południowe Morawy nazywane są "Słowiańską Toskanią". Nic dziwnego, ten malowniczy region robi ogromne wrażenie, a krajobrazy zapierają dech w piersiach. Co więcej, te rozległe tereny leżą tuż za granicą Polski z Czechami. To zatem doskonały kierunek na jednodniową wycieczkę.

Czeskie Morawy zachwycają krajobrazem

Morawy to wyjątkowy region, który charakteryzuje się rozległymi terenami, pagórkami porośniętymi winnicami, malowniczymi polami oraz samotnymi drzewami. Na północy granice Moraw stanowi grzbiet Sudetów Wschodnich, a od wschodu – karpackie pasma Jaworników i Białych Karpat. 

Ponadto można tam także znaleźć wiele zabytków, również takich, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mowa tu m.in. o historycznym centrum miasta Telcz z zespołem ogrodowo-zamkowym, Ogrodzie Kwiatowym w Kromieryżu czy Bazylice św. Prokopa w Trebicu. 

Morawy to także jeden z najpopularniejszych regionów do uprawiania turystyki rowerowej. Wytyczono tu ponad 1200 kilometrów szlaków. 

"Słowiańska Toskania" robi naprawdę ogromne wrażenie, a krajobrazy zapierają dech w piersiach. Nic więc dziwnego, że rokrocznie przybywa tu wielu turystów.

RadioZET.pl