Zamknij

Czechy otwierają granice. Polska na liście krajów "zielonych"

03.06.2020 10:46
Czechy
fot. Pixabay

Czeski rząd zakwalifikował Polskę do grupy krajów „zielonych”, czyli epidemiologicznie bezpiecznych. Może to oznaczać, że już w połowie czerwca możliwe będzie otwarcie granicy polsko–czeskiej.

Czeski rząd przyjął w poniedziałek (1 czerwca) system tzw. świateł drogowych, określający kraje z niskim zagrożeniem epidemią koronawirusa. 

Czechy: bezpieczne kraje na podróż

Do krajów "zielonych", czyli bezpiecznych dla podróżujących, zakwalifikowano: Polskę, Słowację, Niemcy, Austrię, Chorwację, Słowenię, Węgry, Grecję, Bułgarię, Rumunię, Cypr, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Islandię, Szwajcarię i Norwegię.

Obywatele Czech mogą podróżować do tych krajów bez konieczności przedstawiania przy powrocie negatywnego testu na obecność koronowirusa i bez obowiązku kwarantanny. Te same zasady mają obowiązywać obywateli przyjeżdżających z tych państw do Czech.

Minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek podkreślił, że przyjęte przez gabinet zasady „świateł drogowych” nie mają wpływu na regulację obowiązujące w innych państwach. Zwrócił uwagę, że np. Polska po 15 czerwca najprawdopodobniej nadal nie będzie wpuszczać na swoje terytorium zagranicznych turystów.

Wśród krajów oznaczonych czerwonym światłem znalazły się Szwecja i Wielka Brytania. Czesi i wszyscy przybysze z tych państw będą mogli przekroczyć czeskie granice tylko z ważnym testem na obecność COVID-19 lub odbyć po przyjeździe 14-dniową kwarantannę.

Jest jeszcze grupa państw oznaczonych kolorem żółtym. Do Francji, Włoch, Malty, Portugalii, krajów Beneluksu, Danii i Irlandii, Czesi będą mogli podróżować bez przeszkód przy powrocie do kraju, ale obywatele tych państw będą musieli przedkładać przy wjeździe do Czech negatywny test.

Minister zdrowia Adam Vojtiech podkreślił, że rząd tworząc listę bezpiecznych krajów, a także tych oznaczonych kolorami żółtym lub czerwonym, kierował się wskazaniami epidemiologicznymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Podróż samolotem na nowych zasadach. Jakie zmiany czekają pasażerów?

•  Jak bezpiecznie plażować w dobie pandemii? Nowe wytyczne

___

RadioZET.pl/PAP/NC