Zamknij

Czechy zaostrzają przepisy wjazdowe dla Polaków. Nasz kraj trafił na "czerwoną listę"

25.10.2021 09:25
Czechy
fot. Shutterstock

Czechy wpisały Polskę na "czerwoną listę" krajów o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego. W związku z tym od 25 października obowiązują zaostrzone przepisy wjazdowe dla osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. 

Zmiana zasad wjazdu z Polski do Czech ma związek z decyzją czeskiego ministerstwa zdrowia, które w minionym tygodniu zaktualizowało tzw. mapę podróżnika obrazującą poziom ryzyka epidemicznego w poszczególnych krajach oraz wymagania związane z podróżami. Czterem poziomom odpowiadają na mapie kolory: zielony, pomarańczowy, czerwony i ciemnoczerwony, co z kolei przekłada się na określone warunki wjazdu.

Na mapie opublikowanej 22 października Polska wraz z Cyprem i Holandią zostały zaliczone do 14 państw Unii Europejskiej oznaczonych kolorem czerwonym, czyli państw o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego. Jakie zmiany czekają podróżujących? 

Czechy. Zaostrzone zasady wjazdu dla Polaków

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami osoby, które nie mają certyfikatu szczepienia lub zaświadczenia o przechorowaniu Covid-19 w ciągu 180 dni przed podróżą do Czech, muszą najwcześniej w piątym i najpóźniej w siódmym dniu po przyjeździe wykonać test PCR na obecność koronawirusa (obowiązuje osoby powyżej 5 lat). Co istotne, do czasu wykonania takiego badania podróżujący muszą przebywać w samoizolacji. 

Przed przekroczeniem granicy należy również pamiętać o wypełnieniu formularza lokalizacyjnego, dostępnego na stronie https://plf.uzis.cz/. Tranzyt przez Czechy do 12 godzin odbywa się bez ograniczeń. 

Koronawirus w Czechach. Nowe restrykcje

Sytuacja epidemiczna w Czechach pogarsza się od kilku tygodni. W sobotę w kraju odnotowano 2751 nowych zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej w ciągu jednego dnia weekendu od 27 marca.

W ostatnim tygodniu Czechy wprowadziły nowe obostrzenia. Mieszkańcy  i turyści będą musieli na nowo przyzwyczaić się do noszenia maseczek ochronnych klasy FFP2 w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Dotyczy to również miejsc pracy, w których w jednym pomieszczeniu znajdują się co najmniej dwie osoby. Kolejne restrykcje zostaną wprowadzone 1 listopada – od tej daty właściciele restauracji będą musieli sprawdzać paszporty covidowe swoich klientów. Bez takiego dokumentu nie będzie możliwe skorzystanie z usług danego lokalu. 

ZOBACZ TAKŻE:  Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Źródło: PAP (Piotr Górecki), gov.pl