Zamknij

Czechy zaostrzają restrykcje pandemiczne. Paszport covidowy wymagany w wielu miejscach

21.10.2021 11:05
Czechy
fot. Shutterstock

Władze europejskiego kraju podjęły decyzję o przywróceniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Część nowych zasad wejdzie w życie już 24 października, a kolejne restrykcje zostaną wprowadzone 1 listopada. Ma to związek z pogarszającą się sytuacją covidową na świecie.

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Wiele państw już prawie rok temu uruchomiło programy szczepień przeciw COVID-19, które mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się śmiercionośnego patogenu, ale niestety wciąż liczba zaszczepionych osób w wielu regionach jest zbyt mała, aby zagwarantować odporność zbiorową.

Liczba zakażeń rośnie, dlatego też poszczególne kraje skłaniają się ku obostrzeniom. Słowacja zaostrza restrykcje i tworzy czarne strefy przy granicy z Polską, z kolei Czechy wracają do surowego reżimu sanitarnego. Rząd naszego południowego sąsiada zdecydował o przywróceniu niektórych ograniczeń, aby zapobiec dalszemu rozwojowi pandemii. Sprawdźcie, czego można się tu teraz spodziewać i na co uważać.

Czechy zaostrzają restrykcje pandemiczne. Paszport covidowy wymagany w wielu miejscach

W środę w Czechach odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu dotyczące pandemicznej sytuacji w kraju. To właśnie na nim podjęto decyzję o wprowadzeniu obostrzeń w kraju. Wszystko dlatego, że koronawirus nie odpuszcza, a zakażeń na całym świecie przybywa.

Rząd naszego sąsiada podjął decyzję o przywróceniu surowych restrykcji sanitarnych. Część z nich będzie obowiązywała już od 24 października, a część od 1 listopada. Przede wszystkim obywatele i turyści będą musieli na nowo przyzwyczaić się do noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Będzie to dotyczyło również miejsc pracy, chyba że w pomieszczeniu będzie przebywała wyłącznie jedna osoba. Na tym jednak nie koniec zmian.

Od początku listopada właściciele restauracji będą musieli sprawdzać paszporty covidowe swoich klientów. Ma się to odbywać w momencie, kiedy przybyła osoba zajmie miejsce przy stoliku. Wygląda więc na to, że od 1 listopada do restauracji i barów nie będą miały wstępu osoby, które nie posiadają zaświadczenia o negatywnym wyniku testu, szczepieniu lub przebytej chorobie.

Co więcej, w Czechach zmieni się także ważność testu na koronawirusa - badanie PCR będzie obowiązywało tylko przez 72 h (do tej pory było to 7 dni), a test antygenowy 1 dzień.

Co sądzicie o takich zmianach?

Źródło: Onet