Zamknij

Sąsiad Polski zaostrza restrykcje. Władze zapowiadają "piekielne dni" lockdownu

25.02.2021 14:35
Czechy - lockdown
fot. AP/Associated Press/East News

Czechy zapowiedziały zaostrzenie obowiązujących restrykcji, które mają przypominać rozwiązania z pierwszej fali pandemii. Premier Andrej Babisz wyjaśnił, że zmiany są konieczne, by "uniknąć katastrofy w szpitalach w nadchodzących tygodniach". Decyzja w sprawie nowych obostrzeń zapadnie w najbliższym czasie.

Czechy zmagają się w ostatnim czasie z drastycznym wzrostem zakażeń. Obecną sytuację epidemiczną w kraju premier Andrej Babisz nazwał "niezwykle poważną". Zapowiedział też zaostrzenie środków w walce z szerzącym się koronawirusem. 

Koronawirus w Czechach. "Czekają nas piekielne dni"

– Jeśli tego nie zrobimy, to przez najbliższe dwa, trzy tygodnie będziemy mieli ogromne problemy w służbie zdrowia, która jest na granicy sił – powiedział premier i dodał, że "czekają nas piekielne dni".

Możliwość wprowadzenia nowych obostrzeń Andrej Babisz zapowiedział na konferencji po posiedzeniu rządu. Media przypomniały, że ograniczenia wprowadzone w marcu 2020 roku, które przywołał premier, od obecnie obowiązujących różniły się m.in. zamkniętymi granicami, częściowo zamkniętymi zakładami produkcyjnymi oraz obowiązkiem pracy dla studentów medycyny.

Planowane restrykcje najprawdopodobniej będą dotyczyć ściślejszego zakazu wychodzenia, zamknięcia otwartych szkół i być może wprowadzenia zakazu podróży między poszczególnymi regionami.

We wtorek wiceminister zdrowia Czech Vladimir Czerny poinformował, że możliwości intensywnej opieki medycznej w kraju są bliskie wyczerpania. Podkreślił, że system czeskiej opieki zdrowotnej jeszcze nigdy nie był w takiej sytuacji, a liczba pacjentów w szpitalach stale rośnie.

Według ostatnich danych ministerstwa zdrowia w Czechach przybyło we wtorek 15 672 chorych na Covid-19, najwięcej od 6 stycznia br., gdy zanotowano ponad 17 tys. nowych przypadków. Udział pozytywnych przypadków w liczbie przeprowadzonych testów wyniósł 40 proc. W szpitalach jest 6817 pacjentów z Covid-19. W ciężkim stanie jest 1389 z nich. Już w poniedziałek liczba pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej była najwyższa od początku pandemii.

Zobacz także

Kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji

Warto przypomnieć, że od najbliższej soboty 27 lutego wprowadzony zostanie obowiązek odbycia kwarantanny po przyjeździe do Polski z Czech oraz Słowacji.

– Za granicą Polski, szczególnie na południu ta sytuacja jest bardzo trudna. W Czechach i Słowacji te parametry epidemiczne są trzy, czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z tych krajów – tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej.

Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Kwarantanny nie muszą odbywać osoby, które są zaszczepione dwoma dawkami oraz ci, którzy posiadają negatywny wynik testu na COVID-19.

Źródło: PAP