Zamknij

Czechy znoszą restrykcje dla Polaków. Koniec ograniczeń w podróżowaniu

14.06.2021 08:30
Czechy
fot. Shutterstock

Czechy luzują restrykcje wjazdowe. Od poniedziałku (14 czerwca) z Polski do Czech można podróżować bez ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa – poinformowało MSZ w Pradze. Na mapie sporządzonej przez resort nasz kraj został oznaczony kolorem zielonym jako obszar o niskim ryzyku epidemicznym.

Do tej pory podróżujący z Polski do Czech musieli wypełnić w internecie formularz przyjazdowy, przedstawić negatywny test na obecność koronawirusa lub zaświadczenie o zaszczepieniu co najmniej jedną dawką, od której podania musi upłynąć co najmniej 22 dni. Od 14 czerwca te ograniczenia zostają zniesione. To bardzo dobra wiadomość dla osób planujących wyjazd do Czech. 

Podróż z Polski do Czech bez ograniczeń

Polska trafiła na "zieloną listę", czyli obszar o niskim ryzyku zakażenia koronawirusem. To oznacza, że w czasie podróży z naszego kraju do Czech nie obowiązują już żadne obostrzenia - nie trzeba przedstawiać negatywnego wyniku testu na Covid-19 czy odbywać kwarantanny.

 Bez podobnych restrykcji, także w celach turystycznych, można wjechać do Czech na 24 godziny.

W komunikacie prasowym Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało aktualną kwalifikację poszczególnych państw. Kolorem zielonym oznaczono m.in. Polskę, Rumunię, Monako i Islandię.

Z kolei popularne turystycznie Chorwacja, Szwajcaria, Cypr, Estonia i należący do Portugalii archipelag Azorów zostały uznane za obszary o średnim ryzyku zakażenia koronawirusem. W przypadku podróży transportem zbiorowym konieczne są testy na SARS-CoV-2 lub przedstawienie zaświadczenia o szczepieniu.

W Czechach nadal obowiązuje zakaz podróżowania do krajów, w których istnieje bardzo wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, a szczególnie jego nowych wariantów. Są to Peru, Kolumbia, Botswana i Brazylia, Suazi, RPA, Lesotho, Malawi, Mozambik, Nepal, Tanzania, Zambia, Zimbabwe i Indie.

Źródło: gov.pl, PAP