Zamknij

Czego nie można robić na lotnisku? 10 rzeczy, za które grozi kara

Nina Czochara
04.11.2019 16:30
Lotnisko
fot. Shutterstock

Przed każdą podróżą samolotem warto się dobrze przygotować. Należy sprawdzić nie tylko to, co można przewozić w bagażu podręcznym czy rejestrowanym, ale również, jakie zasady obowiązują na lotnisku. Za nieprzestrzeganie niektórych przepisów grożą wysokie mandaty. O czym pamiętać, na co uważać i za co może spotkać nas kara?

Na lotniskach obowiązuje szereg przepisów, które mają zapewnić bezpieczeństwo i spokój wszystkim podróżnym. Ich nieprzestrzeganie grozi karą grzywny, a w niektórych przypadkach nawet sprawą w sądzie.

- Lotnisko jest specyficznym miejscem, przez które przewija się wiele tysięcy osób dziennie. Wprawdzie mamy poczucie humoru, ale jednak niektóre żarty – zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa – traktujemy bardzo poważnie. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto dostosować się do obowiązujących zasad. Wtedy podróż z pewnością upłynie w miłej atmosferze - mówi Piotr Rudzki z Lotniska Chopina w Warszawie. 

Co jest zabronione na terenie portów lotniczych?

1. Pozostawianie bagażu bez opieki – za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywna w wysokości 500 zł. Linie lotnicze, które z powodu pozostawionego bagażu mają opóźnienia w lotach, mogą pozwać winą zamieszania osobę o odszkodowanie. Koszt samej ewakuacji na lotnisku jest trudny do oszacowania, ale może sięgać od 50 000 do 100 000 złotych.

2. Fotografowanie lub filmowanie (bez odpowiedniego zezwolenia) - m.in. akcji ratowniczych, stanowisk kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagażu oraz punktów kontroli paszportowej czy kontroli dokumentów.

3. Żartowanie/używanie słów typu bomba – oprócz kary pieniężnej, może nas czekać również sprawa w sądzie.

4. Spożywanie alkoholu lub palenia tytoniu poza miejscami do tego wyznaczonym.

5. Wnoszenia na teren lotniska, bez odpowiedniego zezwolenia, broni i materiałów niebezpiecznych.

6. Prowadzenia bez zgody zarządzającego lotniskiem zbiórek pieniężnych czy działalności reklamowej, artystycznej itp.

7. Zaśmiecanie i zanieczyszczanie terenu lotniska.

8. Wprowadzania na teren terminali pasażerskich zwierząt z wyjątkiem psów służbowych i psów asystujących osobom niepełnosprawnym (poza przypadkami nadawania zwierząt do przewozu lotniczego).

9. Przebywanie  w strefie zastrzeżonej  lotniska i w strefie operacyjnej  lotniska bez odpowiedniego upoważnienia.

10. Parkowanie pojazdów przed lotniskiem w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

___

Artykuł powstał we współpracy z Lotniskiem Chopina