Zamknij

Czeska Szwajcaria - bajkowa kraina w Czechach. Jakie atrakcje i szlaki znajdziemy w parku narodowym?

20.07.2021
Aktualizacja: 20.07.2021 21:26
Czeska Szwajcaria
fot. Shutterstock

Czeska Szwajcaria to malowniczy park narodowy, który znajduje się w Czechach. Ta malownicza kraina pełna jest prawdziwych cudów natury, a znajdziemy ją nad Łabą - w północnej części kraju, przy granicy z Niemcami. Jest to jeden z najpiękniejszych regionów Czech i całej Europy. Jakie atrakcje czekają na turystów odwiedzających to miejsce? Sprawdźcie też, czy znajdują się tu jakieś ciekawe szlaki.

Park narodowy Czeska Szwajcaria leży w północnej części Czech, przy granicy z Niemcami. Rozciąga się ona między miejscowościami Hřensko na zachodzie, a Chřibská na wschodzie. Z kolei na południu graniczy z Obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce, a od północy z Saską Szwajcarią, która znajduje się właśnie w Niemczech.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria

Park Czeska Szwajcaria utworzono 1 stycznia 2000 roku. Zajmuje on powierzchnię 79 km2. Powstał po to, żeby można było ochronić unikatowe formy skalne i tereny o niezwykłej rzeźbie. To tutaj możemy podziwiać efektowne skalne bramy, baszty, iglice, labirynty, wąwozy, szczeliny, tarasy czy pionowe ściany. Także tutaj turyści mają szansę pospacerować w gęstych lasach bukowych, sosnowych i świerkowych, a także zobaczyć tereny, które zamieszkują różne gatunki zwierząt - m.in. ryś, sokół wędrowny, puchacz czy kruk.

Obszar ten został uformowany z piaskowca, a do tego urozmaicony jest formacjami bazaltowymi. I choć turystom kojarzy się z typowo górskim położeniem, także tutaj znajduje się najniżej położony na terenie Czech punkt - w miejscowości Hřensko, leżącej na wysokości 115 m n.p.m.

Bez wątpienia symbolem i najpopularniejszym punktem tego słabo zaludnionego obszaru jest naturalnie utworzona Brama Pravčicka. Jest to największy naturalny skalny most z piaskowca w Europie.

Jakie jeszcze atrakcje kryje Czeska Szwajcaria i co warto tutaj zobaczyć?

Park Narodowy Czeska Szwajcaria - historia

Czeska Szwajcaria jest czwartym parkiem narodowym w Czechach. Powstała 1 stycznia 2000 roku, ale pierwsze próby utworzenia tutaj obszaru chronionego pojawiły się już w 1928 roku. Park ten uchodzi za jeden z najmniej zaludnionych terenów w kraju.

Nazwa Czeskiej Szwajcarii pochodzi od nazwy niemieckiej części Łabskich Piaskowców, która nadana została w XVIII wieku przez szwajcarskich malarzy romantyzmu - Antona Graffa i Adriana Zingga. Tak bardzo spodobał im się ten piękny region leżący nad rzeką Łaba, że postanowili okrzyknąć go swoją Szwajcarią na obcej ziemi.

Zobacz także: Tak wygląda "Słowiańska Toskania". Jest blisko Polski, a krajobrazy zapierają dech w piersiach

Czeska Szwajcaria - atrakcje

Czeska Szwajcaria przyciąga tysiące turystów, którzy przede wszystkim szukają prawdziwe bajkowej krainy w Europie. To tutaj czekają na nich liczne szlaki piesze, a także rowerowe. Odwiedzający mają okazję pokonać tysiące schodów, obejrzeć teren z wież widokowych i tarasów, z których rozpościera się niezwykły obraz. Tutaj czeka na nich sztuczny wodospad i największy skalny most z piaskowca w Europie, czyli Brama Pravčicka.

Jakie jeszcze atrakcje można zobaczyć w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria, który nazywany jest też Czeską Saksonią?

Brama Pravčicka. Jest to naturalny most skalny w Górach Połabskich zlokalizowany na terenie parku narodowego. Jest to symbol tego obszaru. Rozpiętość łuku bramy u podstawy wynosi 26,5 m, a wysokość otworu aż 16 m. Niestety most ten nie jest dostępny dla turystów, gdyż istnieje zbyt duże ryzyko, że pod ciężarem tysięcy osób mógłby się zawalić. Można obserwować go z pobliskich punktów widokowych. Wstęp na nie jest płatny i kosztuje ok. 11 zł.

Ciekawostką z pewnością będzie fakt, że w pobliżu Bramy Pravčickiej kręcono sceny do „Opowieści z Narnii”.

Sokole Gniazdo. Jest to rezydencja leżąca obok wspomnianego wyżej mostu skalnego. Zbudował ją książę Edmund Clary-Aldringen. Obecnie znajdują się w niej restauracja i muzeum.

Dom Czeskiej Szwajcarii. To miejsce, w którym doskonale będzie bawić się cała rodzina. Znajdziecie tutaj garść informacji na temat regionu, a także jego historii. Ponadto dowiecie się, jakie rośliny i zwierzęta zasiedlają ten teren.

Wąwóz Edmunda. Jest to obok bramy jedna z największych atrakcji tego parku narodowego. Ściany tego wąwozu mają po 150 m wysokości, a wędrówka między nimi robi niezwykłe wrażenie. Jednak turyści najczęściej nie mogą się doczekać rejsu, który wchodzi w skład wycieczki po wąwozie. Trzeba za niego zapłacić 3 euro, ale na spragnionych wrażeń czeka tu także sztuczny wodospad (wyzwalany przez flisaka). Żeby dostać się do wąwozu Edmunda, potrzeba nieco ponad 2 h. Samochód można pozostawić na parkingu znajdującym się obok szlaku - doba parkowania kosztuje tu 4 euro. 

Zobacz także: Ranking najszczęśliwszych krajów świata. Jak w zestawieniu wypada Polska?

Czeska Szwajcaria - szlaki

Na tym malowniczym terenie znajdziecie wiele szlaków turystycznych - zarówno pieszych, jak i rowerowych. Za ich oznaczenie i rozbudowę odpowiada Towarzystwo Górskie Czeskiej Szwajcarii, które powstało jeszcze w 1879 roku. 

Wspinaczka w Czeskiej Szwajcarii

Czeska Szwajcaria to także raj dla wspinaczy. Wszystko przez wszechobecne tutaj formacje skalne, które aż proszą się o to, aby spróbować na nich swoich sił. Jak podają różne źródła, początkowo aktywność wspinaczkowa koncentrowała się jedynie na niemieckiej części Łabskich Piaskowców, jednak już pod koniec XIX wieku Czeska Szwajcaria stała się jednym z najlepszych i najbardziej znanych rejonów wspinaczkowych. Po utworzeniu Parku Narodowego wspinaczka została tutaj jednak zabroniona. Obecnie częściowo zezwolono na uprawianie wspinaczki w wyznaczonych rejonach parku.

Czeska Szwajcaria - dojazd i noclegi

Park Narodowy Czeska Szwajcaria znajduje się ok. 600 km drogi od Warszawy. Najlepiej dostać się tutaj samochodem. Za początek tego obszaru uznawane jest miasteczko Hrensko. Także tutaj warto znaleźć sobie nocleg, który będzie doskonałą bazą wypadową do parku narodowego. Nie brakuje tu pokojów, hosteli i hoteli, które przyjmują gości.

Na fanów nieco innego rodzaju wypoczynku czekają pola namiotowe i kempingi. Część z nich zlokalizowana jest tak, żeby blisko stąd było na szlaki.

Zobacz także: Most Karola w Pradze - jedna z największych atrakcji Czech. Poznaj jego historię i ciekawostki o nim