Zamknij

Plaże, jeziora i zamki. Samochodem przez północną Polską

Trójmiasto
fot. Fotolia

Wycieczka po północnych zakątkach Polski to idealna propozycja zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy poszukują spokoju oraz pięknych krajobrazów. Poznawanie atrakcji Trójmiasta, odpoczynek na plaży w Dziwnowie, a może odkrywanie tajemnic zamku w Malborku? Podczas tej wyprawy każdy znajdzie coś dla siebie (w naszych propozycjach znajdziecie też wiele darmowych ofert). Zwłaszcza, że prognoza pogody na weekend jest imponująca - będzie dużo słońca. 

Samochodem przez północną Polskę? Zdecydowanie tak. Jako punkty startowe wybieramy dwa miasta Gdańsk i Szczecin. No to jazda!

Trójmiasto – trzy miasta, setki atrakcji

Północ Polski bez wątpienia kojarzy się z morzem, plażą, świeżym powietrzem i… Trójmiastem. Na początek Gdańsk, czyli główny ośrodek „nadmorskiej trójcy”. Miasto urzeka już od pierwszego wejrzenia. Zachwycająca architektura w starej części miasta, tętniąca życiem atmosfera przy ulicy Długiej, charakterystyczny Żuraw czy latarnia morska – to tylko początek atrakcji czekających na miejscu. Wielbiciele historii powinni koniecznie odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej, Stocznię Gdańską ze słynną bramą oraz niedawno powstałe Europejskie Centrum Solidarności.

Gdańsk
fot. Fotolia

Kolejnym punktem na turystycznej mapie Trójmiasta będzie Sopot, oddalony od Gdańska o zaledwie 13 km. Co czeka nas na miejscu? Piękna plaża, najdłuższe molo w Europie oraz tętniący życiem deptak (ulica Bohaterów Monte Cassino) z charakterystycznym Krzywym Domkiem oraz licznymi klubami, kawiarniami, sklepami. Ci, którzy chcieliby „kulturalnie” spędzić czas, powinni wybrać się do Opery Leśnej, czyli amfiteatru na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Z Sopotu kierujemy się prosto do Gdyni (ok. 9 km). To, co najbardziej przyciąga do tego miejsca, to największa w Polsce marina ze wspaniałymi jachtami oraz zabytkowe żaglowce uchodzące za najpiękniejsze w świecie. Poszukujący spokojnego wypoczynku powinni wybrać się do Gdyni Orłowo, gdzie znajduje się piaszczysta plaża, malowniczy klif i promenada wypełniona knajpkami.

ZOBACZ TAKŻE: Gdańsk: co warto zobaczyć? 6 największych atrakcji 

Szymbark – podróż „do góry nogami”

Z Gdańska warto podjechać do Szymbarka – urokliwej wsi kaszubskiej położonej w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. To idealny kierunek dla miłośników przyrody.

Szymbark
fot. Wojciech Strozyk/East News

Atrakcji turystycznych jest tutaj naprawdę wiele, a wszystkie w ramach Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Zobaczymy Dom do góry nogami (symbol obalenia komunizmu), największy fortepian na świecie, Dom Sybiraka, bunkier z czasów II wojny światowej czy najdłuższą deskę świata wpisaną na listę rekordów Guinnessa. 

• Gdańsk→Szymbark – ok. 45 km

Malbork – odkrywamy perłę UNESCO

Symbolem miasta jest słynny zamek, czyli jedna z najznakomitszych średniowiecznych fortec w Europie. Ten rozległy kompleks składa się z trzech imponujących zamków o łącznej powierzchni 210 tys. m2. Przez 150 lat ta potężna twierdza była siedzibą zakonu krzyżackiego, a od 1997 roku widnieje na liście zabytków UNESCO. Obecnie zamek w Malborku udostępniony jest w postaci muzeum.

Malbork
fot. Fotolia

Jakie inne atrakcje oferuje miasto? Dla rodzin ciekawym miejscem będzie park linowy oraz Dino Park w Malborku, czyli pierwszy na Pomorzu park ruchomych dinozaurów. Z Gdańska do Malborka jest godzina jazdy samochodem. Warto!

• Gdańsk→Malbork – ok. 67 km

Lidzbark Warmiński – poznajemy „Wawel Północy”

Nieco dłuższa wyprawa czeka nas z Gdańska do Lidzbarku Warmińskiego. Najlepiej wybrać drogę krajową nr 51 (ponad 2 godziny jazdy samochodem).

Powstałe jeszcze w XIV wieku miasteczko zachwyca przepięknymi krajobrazami, jeziorami i bujnymi, zielonymi lasami. Ale to nie wszystko. Lidzbark Warmiński słynie z imponujących zabytków – pamiątek po bogatej przeszłości miasta. Na początek Zamek Biskupów Warmińskich, nazywany czasem „Wawelem Północy”. Ta XIV-wieczna budowla uznawana jest za jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce. Warto zobaczyć też oranżerię Krasickiego, kościół św. Piotra i Pawła oraz Wysoką Bramę – jeden z zachowanych elementów średniowiecznych obwarowań miejskich.

Lidzbark Warmiński
fot. Fotolia

Po całodziennym zwiedzaniu, w drodze powrotnej, można wybrać się do Term Warmińskich i tam odpocząć.

• Gdańsk→Lidzbark Warmiński – ok. 152 km

Goleniów – wyprawa ceglanym szlakiem

Na wyprawę samochodową warto wybrać się też do Goleniowa – miasteczka położonego w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Aby dotrzeć do celu, potrzebujemy niecałą godzinę jazdy samochodem ze Szczecina (drogą ekspresową nr 3).

Goleniów to doskonałe miejsce szczególnie dla wielbicieli zwiedzania i poznawania lokalnej kultury. Miasto przecina rzeka Ina, nad brzegiem której biegną liczne trasy spacerowe. Ale to tylko początek atrakcji. Na miejscu czekają również ponad 3-kilometrowe szlaki wędrowne: Miejski Szlak Turystyczny i Goleniowski Szlak Ceglany – obydwa ciągnące się wzdłuż najważniejszych zabytków miasta, m.in. gotyckiej Bramy Wolińskiej, fragmentów murów miejskich, wieży ciśnień czy XIX-wiecznego zespołu karnego.

Warto odwiedzić też tutejsze parki miejskie słynące z dużej liczby drewnianych rzeźb. W bezpośrednim otoczeniu Goleniowa znajduje się rozległa Puszcza Goleniowska – to coś dla miłośników przyrody.

• Szczecin→Goleniów – ok. 38 km

___

RadioZET.pl/NC