Zamknij

Zwiedzamy najpiękniejsze parki narodowe. Samochodem przez zachodnią Polskę

Redakcja
07.03.2018 13:16
Parki Narodowe w zachodniej Polsce
fot. Fotolia

Niesamowite klify, szlaki turystyczne, imponujące formacje skalne oraz prawdziwe bogactwo fauny i flory. Różnorodność polskich parków narodowych fascynuje i przyciąga nie tylko miłośników przyrody. Te miejsca powinien zobaczyć każdy!

Odkrywamy 6 najpiękniejszych parków narodowych w zachodniej części Polski. Zatem starujemy… i zaczynamy od samej północy.

1. Woliński Park Narodowy – niesamowite klifowe wybrzeże

To miejsce naturalnie wyjątkowe. Woliński Park Narodowy, utworzony w 1960 roku, obejmuje teren ochronny  największej polskiej wyspy, Wolin, w środkowo-zachodniej Polsce. Park zachwyca przede wszystkim walorami przyrodniczymi – najpiękniejszym odcinkiem polskiego wybrzeża klifowego oraz obszarem dobrze zachowanych lasów bukowych. Dużą popularnością cieszą się też punkty widokowe, z których można podziwiać niesamowitą panoramę.

Woliński Park Narodowy
fot. Fotolia

Jedną z atrakcji tego miejsca jest Zagroda Pokazowa Żubrów. W części udostępnionej turystycznie, wzdłuż ogrodzenia, znajdują się widokowe pomosty i tablice poglądowe o poszczególnych gatunkach żubrów.

• ok. 85 km ze Szczecina

2. Drawieński Park Narodowy – najpiękniejszy szlak kajakowy

Kolejnym punktem samochodowej wyprawy będzie Drawieński Park Narodowy. Jest jednym z najcenniejszych terenów przyrodniczych w Polsce, a jednocześnie jednym z najrzadziej odwiedzanych parków w naszym kraju. A szkoda, bo to miejsce naprawdę wyjątkowe.

Drawieński Park Narodowy
fot. Adam Lawnik/East News

Drawieński Park Narodowy obejmuje szczególnie cenne odcinki rzek Drawy i Płocicznej wraz z otaczającymi je lasami, które stanowią ponad 80 proc. całego obszaru chronionego. Wpływ na krajobraz tego parku ma szybki nurt rzek, które rzeźbią niesamowite wąwozy i zagłębienia, o zboczach sięgających nawet do 30 m wysokości. To doskonałe miejsce dla wielbicieli aktywnego wypoczynku – w parku znajduje się jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

• ok. 115 km ze Szczecina

3. Park Narodowy „Ujście Warty” – w królestwie ptaków

Najpierw parkujemy w pobliżu parku, a później wybieramy się na pieszą lub rowerową wycieczkę. Park Narodowy „Ujście Warty” słynie z wielu ścieżek przyrodniczych, dzięki których mamy szansę na odkrycie wyjątkowych bogactw parku i bliskie spotkanie z naturą.

Park Narodowy „Ujście Warty” to „najmłodszy” obszar chroniony w Polsce (powstał w 2001 roku). Park został stworzony dla ochrony unikatowych terenów podmokłych, rozległych łąk i pastwisk, które stanowią ostoję dla ponad 260 gatunków ptaków. W pobliżu Kostrzyna, przy drodze krajowej nr 22 Kostrzyn nad Odrą, mieszczą się punkty widokowe dla obserwatorów.

• ok. 131 km ze Szczecina

4.    Wielkopolski Park Narodowy

Następny przystanek samochodowej podróży to Wielkopolski Park Narodowy, położony zaledwie 20 km od Poznania. Na terenie parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha. Chronią one rozmaite formy krajobrazu polodowcowego, najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta.

Miejsce to jest niezwykle popularne, odwiedzane każdego roku przez niemal milion turystów. Przez teren Wielkopolskiego Parku Narodowego biegnie 5 dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. Wyznaczono także 7 tras wycieczkowych, pozwalających na poznawanie nie tylko przyrodniczych walorów tego obszaru, ale również bogactw kulturowych.

• ok. 20 km z Poznania

5.    Karkonoski Park Narodowy – dla miłośników nart i nie tylko

W południowo-zachodniej części Polski, przy granicy z Czechami, znajdziemy Karkonoski Park Narodowy. To wyjątkowe walory przyrodnicze pasma Karkonoszy sprawiły, że utworzono na ich terenie park narodowy. Niezwykły krajobraz tworzą tutaj szczyty górskie, mokradła, torfowiska i górskie jeziora. Największą, przyrodniczą atrakcją tego miejsca są wodospady, jedne z najbardziej malowniczych w całej Polsce.

Karkonoski Park Narodowy
fot. Fotolia

Karkonoski Park Narodowy to doskonałe miejsce na każdą porę roku. W ciepłych miesiącach park przyciąga miłośników pieszych wędrówek (obejmuje aż 112 km szlaków turystycznych) oraz rowerowych wycieczek, a zimą kusi wielbicieli nart. Na miejscu udostępniono 17 km nartostrad oraz 10 wyciągów.

• ok. 20 km z Jeleniej Góry

Przeczytaj także: Sudety: co warto zwiedzić? Oto 8 najciekawszych miejsc

6. Park Narodowy Gór Stołowych

Niesamowita rzeźba Gór Stołowych kształtowała się od niemal 100 mln lat. Charakterystycznymi elementami krajobrazu są imponujące skalne formy w postaci głębokich szczelin, labiryntów, blokowisk skalnych czy pojedynczych skałek o niespotykanych, fantastycznych kształtach. Ta „przyrodnicza rzeźba” czyni Góry Stołowe wyjątkowymi w skali Polski.

Góry Stołowe
fot. Fotolia

Park Narodowy Gór Stołowych, utworzony w 1993 roku, położony jest na terenie Sudetów Środkowych, przy granicy polsko‐czeskiej.

• ok. 96 km z Jeleniej Góry
___

RadioZET.pl/NC