Zamknij

Czy można pójść w góry od 20 kwietnia? GOPR: Jest taka możliwość

Redakcja
20.04.2020 11:38
Turysta w górach
fot. Shutterstock

Od 20 kwietnia został zniesiony zakaz wstępu do lasów i parków. Czy to oznacza, że można pójść w góry? Czy szlaki turystyczne będą otwarte? Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe opublikowało swoje stanowisko w tej sprawie. 

W czwartek, 16 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział łagodzenie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. W pierwszym etapie znalazło się zniesienie zakazu wstępu do lasów i parków. 

"Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Czy to znaczy, że od dzisiaj można pójść w góry? Na to pytanie odpowiadają ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Koronawirus. Czy można pójść w góry?

Dotychczasowe przepisy związane z ograniczaniem poruszania się nie wymieniały wprost szlaków górskich. Ten zakaz wynikał jednak z przepisów ograniczających możliwość wyjścia z domu jedynie w celach zawodowych czy związanych z niezbędnymi sprawami życia codziennego, a także w związku z zakazem korzystania z lasów i parków. Jak wiemy, od 20 kwietnia te obostrzenia zostały zniesione. 

- Wiele osób dzwoniło do naszych grup w tej sprawie. Parki narodowe są nadal zamknięte, więc tam wstępu nie ma. Ale góry? Nikt gór nie wymieniał, że tam nie wolno chodzić. Wolno iść do lasu, a na terenie gór są lasy – powiedział Jerzy Siodłak, naczelnik GOPR-u, cytowany przez "Dziennik Zachodni".

Podkreśla jednocześnie, że GOPR nie zachęca do wyjścia na szlak, nie reklamuje tego. "Ale od strony formalnej zakazu wejścia w góry nie zauważyłem" – wyjaśnia naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Pytania dotyczące tego, czy można iść w góry, trafiały również do Beskidzkiej Grupy GOPR. Marcin Szczurek, naczelnik, przyznał, że "zniesienie zakazu wstępu do lasu oznacza w przypadku Beskidów możliwość wychodzenia na górski szlak". Dodał, że pod względem formalno-prawnym ich zdaniem to ustępstwo niesie tę możliwość, że możemy wejść na Szyndzielnię, czy Dębowiec. 

W Bieszczadach otwarto szlaki dla turystów 

Bieszczadzki Park Narodowy poinformował, że od 20 kwietnia szlaki piesze dla turystów.

"W związku z ogłoszeniem pierwszego etapu łagodzenia obostrzeń informujemy, iż od poniedziałku [20 kwietnia] udostępniamy szlaki piesze" - powiedział PAP zastępca dyrektora BdPN, dr Przemysław Wasiak. Jednocześnie przypomniał o obowiązku "zasłaniania twarzy na parkingach, czy powierzchniach widokowych oraz o zachowywaniu dwumetrowych odstępów". Dodał, że na terenach leśnych nie ma obowiązku zasłaniania twarzy.

W Tatrach i Karkonoszach udostępniono tylko część szlaków

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) podjęły decyzję o otwarciu dla turystów jedynie czterech dolin reglowych: Białego, Strążyskiej, Za Bramką i  Ku Dziurze. Wszystkie inne szlaki w Tatrach pozostają zamknięte. 

Karkonoski Park Narodowy otworzono, ale niektóre szlaki nadal pozostają zamknięte. Z powodu ograniczeń zamknięta jest Droga Przyjaźni - szlak czerwony, grzbietowy od Mokrej Przełęczy do Przełęczy Okraj wraz ze Śnieżką. W związku z ograniczeniami nieczynny  jest Wodospad Kamieńczyka. 

Władze KPN poinformowały również, że niektóre szlaki są nieczynne ze względu na zagrożenie lawinowe.

Zobacz także

Czy schroniska górskie zostaną otwarte?

GOPR podkreśla, że parki narodowe oraz schroniska górskie pozostaną zamknięte. Wynika to z faktu, że są to miejsca, w których mogłaby się gromadzić duża liczba osób. 

- Przykro nam, ale zniesienie zakazu wstępu do lasów nie jest równoznaczne z otwarciem schronisk. Schronisko i jego najbliższe otoczenie pozostaje zamknięte dla gości - poinformowali przedstawiciele Schroniska PTTK na Hali Lipowskiej.

Premier Morawiecki podkreślił, że łagodzenie obostrzeń wciąż wymaga zachowania środków ostrożności i zdrowego rozsądku. "Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, ponieważ ma to być raczej zwiększony komfort zdrowia psychicznego. 

Zobacz także

Źródło: GOPR, PAP, Dziennik Zachodni

___

RadioZET.pl/NC