Zamknij

Dąb Bartek - ile lat ma najsłynniejsze polskie drzewo i gdzie się znajduje? [WIEK, CIEKAWOSTKI]

22.06.2021 17:25
Dąb Bartek - ile lat ma najsłynniejsze polskie drzewo i gdzie się znajduje? [WIEK, CIEKAWOSTKI]
fot. SHUTTERSTOCK

Dąb Bartek, niekwestionowany król polskich drzew, jest jednym z najstarszych dębów w naszym kraju. Sprawdzamy, gdzie się znajduje i ile lat ma dąb Bartek oraz przedstawiamy ciekawostki.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że dąb Bartek to najsłynniejsze drzewo w Polsce. Nie tylko jego wiek, ale także wymiary są niezwykle imponujące. Nic więc dziwnego, że stał się prawdziwą atrakcją, która rokrocznie przyciąga ciekawskich turystów z całego kraju.

Ile lat ma dąb Bartek? Wiek jednego z najstarszych drzew w Polsce

Wbrew powszechnemu przekonaniu dąb Bartek wcale nie jest najstarszym drzewem w Polsce, ale na pewno jest jednym z najstarszych. Kiedyś uważano, że może mieć nawet 1200 lat. Później jednak naukowcy obalili tę teorię.

Według najnowszych badań jego wiek szacuje się na około 645-685 lat. Dokładne ustalenia, ze względu na spróchniały pień drzewa, nie są możliwe.

Na uwagę zasługuje jednak nie tylko wiek dębu Bartek, ale także jego wymiary, które są naprawdę imponujące. Drzewo ma około 30 metrów wysokości. Obwód jego pnia przy ziemi wynosi 13,4 m, a na wysokości 1,30 m - 9,85 m. Rozpiętość korony to natomiast 20 m x 40 m, zaś pierśnica ma 3,14 m.

Dąb Bartek – ciekawostki i historia

Historia dębu Bartek jest niezwykle ciekawa, a drzewo przeżywało różne perypetie. W 1906 roku ucierpiało wskutek pożaru pobliskich zabudowań - od strony wschodniej w pniu dębu pojawiła się martwica boczna. 14 lat później powstałą z czasem dziuplę wypełniono specjalną plombą cementową, którą usunięto dopiero w 1978.

Z kolei w 1934 dąb Bartek odniósł wielki sukces i przez Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera został uznany za „najokazalsze drzewo w Polsce”. Od 1954 roku jest prawnie chronionym pomnikiem przyrody.

Najsłynniejsze drzewo w Polsce dużo przeszło. Niejednokrotnie podczas silnych burz i wiatrów dąb tracił swoje majestatyczne konary. Dopiero później postanowiono założyć na drzewie piorunochron, który znajduje się tam do dzisiaj.

Obecnie drzewo zmaga się z wieloma problemami, a do największych należy jego próchnienie. Dodatkowo dąb Bartek zaczął się przewracać. W 2011 r. Nadleśnictwo Zagnańsk zrealizowało projekt zabezpieczenia drzewa przed pochylaniem się i upadkiem poprzez zamontowanie dodatkowych podpór oraz usztywnienie całego drzewa stabilizującymi odciągami linowymi. Gałęzie natomiast już od kilkudziesięciu lat podtrzymywane są przez podpory teleskopowe.

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że na drzewie zawieszone są dwie żelazne figury Chrystusa Ukrzyżowanego. Na jednej z nich znajduje się data 1853, która może nawiązywać do panującej wówczas epidemii cholery. Z kolei drugi odlew - według niektórych - ma przypominać o cierpieniach, jakie ponieśli Polacy podczas walki o niepodległość. Inne źródła natomiast mówią, że figury Jezusa umieszczono dla upamiętnienia powieszenia na drzewie dwóch oficerów – powstańców.

Z dębem Bartkiem związane są także liczne legendy. Według jednej z nich, w cieniu drzewa swego czasu odpoczywał król Jan III Sobieski, wracając spod Wiednia. 

Gdzie jest dąb Bartek?

Choć drzewo to jest niezwykle popularne, nadal wiele osób nie wie, gdzie znajduje się dąb Bartek. Rośnie on na terenie leśnictwa Bartków przy drodze wojewódzkiej nr 750 na północ od Kielc w okolicach Samsonowa i Zagnańska. Od centrum stolicy województwa świętokrzyskiego dzieli go zaledwie około 16 km.

Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, z Kielc prowadzą do niego trzy trasy. Pierwsza to droga nr 73 (na Warszawę, skręt w lewo w Lekominie), druga to droga nr 74 (na Łódź, skręt w prawo w Ćmińsku), a trzecia prowadzi z Kielc przez ulicę Zagnańską w kierunku Zagnańska.

Co ciekawe, na dąb Bartek skierowana jest kamera online dostępna 24h na dobę. Można go zatem obejrzeć w każdej chwili, nie wychodząc z domu.

RadioZET.pl/swietokrzyskie.travel/um.kielce.pl/dabbarteknaszwspolnyznajomy.pl