Zamknij

Darmowe zwiedzanie zabytków we Włoszech. Wraca popularny program dla turystów

Nina Czochara
04.10.2019 10:55
Rzym
fot. Pixabay

We Włoszech znowu można zwiedzać za darmo państwowe muzea, galerie i słynne zabytki w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Inicjatywę tę przywrócił nowy minister kultury - Dario Franceschini - w formie, jaką zainicjował pięć lat temu.

Dario Franceschini, należący do Partii Demokratycznej, powrócił na stanowisko ministra kultury po 15 miesiącach przerwy. Wraz z nim wróciły bezpłatne niedziele w muzeach i galeriach w całym kraju na początku każdego miesiąca. To bardzo dobra wiadomość dla wielbicieli Włoch. 

Włochy: darmowe zwiedzanie w niedziele

Jak podaje PAP, z oferty "darmowych niedziel" skorzystało wcześniej 15 milionów osób. W wielu zabytkach takich, jak rzymskie Koloseum czy Pompeje na południu Włoch, padały wtedy rekordy zwiedzających, a do wszystkich placówek ustawiały się długie kolejki.

Jedną z pierwszych decyzji Franceschiniego, który we wrześniu ponownie zajął stanowisko ministra, było przywrócenie bezpłatnych niedziel w formie, jaką zainicjował z wielkim sukcesem.
Pierwszą niedzielą, jaką będzie można spędzić za darmo w muzeach, zabytkach i na terenach wykopalisk archeologicznych, wypada 6 października. W przypadku najbardziej obleganych miejsc obowiązywać będzie limit zwiedzających.

Następca Franceschiniego na stanowisku szefa resortu - Alberto Bonisoli, który pełnił ten urząd w poprzednim rządzie Giuseppe Contego, wprowadził wcześniej zmiany do programu. Zamiast bezpłatnego zwiedzania w pierwszą niedzielę każdego miesiąca postanowił inaczej rozłożyć takie dni w roku, z wyłączeniem szczytu sezonu turystycznego latem. Wprowadził na przykład tydzień kultury w marcu.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/PAP/NC