Zamknij
Deepspot - najgłębszy na świecie basen nurkowy
3 Zobacz galerię
fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Deepspot to najgłębszy na świecie basen nurkowy, który powstał w Mszczonowie pod Warszawą. Pomieści aż 8 tys. metrów sześciennych wody i można w nim zanurkować na głębokość 45 metrów. Atrakcją jest też podwodny tunel dla zwiedzających, jaskinie i wrak statku. Deepspot został oficjalnie otwarty 21 listopada. 

Deepspot to jedna z najbardziej wyczekiwanych atrakcji w Polsce w ostatnim czasie. Najgłębszy i najnowocześniejszy basen na świecie jest już gotowy. 

Deepspot: kiedy otwarcie najgłębszego basenu w Polsce?

Na otwarcie Deepspot w Mszczonowie czekało z niecierpliwością wiele osób. Pierwotnie basen nurkowy w Mszczonowie miał zostać otwarty pod koniec ubiegłego roku. Termin ten przesunięto na sierpień 2020, jednak z powodu pandemii koronawirusa otwarcie zostało znów przełożone.

Najgłębszy basen nurkowy na świecie został oficjalnie otwarty w sobotę, 21 listopada 2020 roku. 

Prezes Deepspot, Michał Braszczyński, przekazał w rozmowie z "Onetem", że basen nurkowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 13 do 22, w sobotę od 8-23 oraz niedzielę od 8-22. 

ZOBACZ TAKŻE: Parki rozrywki w Polsce. 10 najlepszych miejsc na wyjazd z rodziną

Deepspot. Najgłębszy na świecie basen nurkowy

Deepspot ma mieć aż 45 metrów głębokości, a do jego napełnienia będzie potrzebnych 8 tys. metrów sześciennych wody. To tyle, ile wykorzystuje się w 27 basenach o standardowej długości 25 metrów. 

Woda w basenie będzie cieplejsza niż w zwykłych basenach - na każdej głębokości ma mieć około 32-34 stopnie. W kompleksie powstaje również specjalny system filtracji o wydajności 80 razy większej niż w tradycyjnym basenie.

W ofercie obiektu znajduje się Freediving, nazywany potocznie nurkowaniem na wstrzymanym oddechu, bez akwalungu. Do tej pory przygodę z tym sportem można było rozpocząć wyłącznie w jeziorach, w których temperatura wody jest niska, a na niższych głębokościach jest ciemno. 

Można też spróbować swoich sił w Scuba divingu, czyli nurkowaniu ze sprzętem. W tej dyscyplinie mogą spróbować swoich sił również początkujący, w wieku od 8 lat. 

Deepspot ma być prawdziwym rajem dla wielbicieli nurkowania. Na miejscu przygotowano wiele atrakcji, w tym m.in. jaskinie z płaskorzeźbami, wrak statku, jaskinie oraz windę Freediverów. 

Do tej pory najgłębszym basenem nurkowym na świecie był włoski Y-40 Deep Joy nieopodal Padwy (42,15 m). Wszystko wskazuje na to, że Deepspot tytułem najgłębszego basenu nie będzie cieszył się jednak zbyt długo. Cały czas trwają przedłużające się prace nad ukończeniem budowy Blue Abyss o głębokości 50 m (nieopodal Londynu).

Źródło: deepspot.com, onet.pl