Zamknij

"Deszcz meteorów" widziany z Kasprowego Wierchu. Niesamowite wideo i zdjęcia

Redakcja
20.08.2018 11:41
Spadające gwiazdy - Kasprowy Wierch
fot. Dariusz Bobak/Materiały prasowe

W tym roku, w nocy z 12 na 13 sierpnia, można było obejrzeć nawet sto spadających gwiazd w ciągu godziny. "Deszcz meteorów" wyjątkowo pięknie prezentował się z Kasprowego Wierchu. Wideo oraz zdjęcia ukazujące to astronomiczne zjawisko robią ogromne wrażenie. 

"Deszcz meteorów"/aut. Dariusz Bobak

Perseidy, zwane "rojem meteorytów", można obserwować już od połowy lipca, ale to w nocy z 12 na 13 sierpnia ich aktywność jest największa. To niezwykłe podniebne zjawisko najlepiej widoczne jest w miejscach oddalonych od dużego natężenia światła, czyli na przykład w górach. W tym roku szczególnie pięknie prezentowało się z Kasprowego Wierchu.

"Spadające gwiazdy" podziwiane z Kasprowego Wierchu

Tegoroczny najbardziej znany rój meteorów wylatujący w sierpniu z gwiazdozbioru Perseusza wypadł w bardzo korzystnym czasie do obserwacji,  czyli w okolicach nowiu  Księżyca.

W Polsce jest coraz mniej miejsc, do których nie dociera sztuczne światło, utrudniające obserwację nocnego nieba. Kasprowy Wierch to jedno z nich. Widok na to niezwykłe zjawisko astronomiczne z ośrodka PKL był na tyle spektakularny, że postanowiliśmy się nim podzielić.  Zdjęcia i nagrania są unikalne. Powstały na wysokości 1987 m n.p.m. - mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Zobacz także

Tegorocznym "spektaklem" astronomicznym zachwycił się również Dariusz Bobak, fotograf: - Kasprowy Wierch to chyba najlepsze w Małopolsce miejsce do uprawnia astronomii (...) Po godzinie 23 pogoda była idealna do robienia zdjęć. Podziwialiśmy krótkie, jasne przeloty z błyskami jaśniejszymi niż Księżyc, które w pełni rozświetlały na ułamek sekundy całe Tatry. Po takich spektakularnych bolidach, czyli bardzo jasnych meteorach, na niebie smuga utrzymywała się do paru minut - relacjonuje.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/Materiały prasowe/NC