Zamknij

Niezwykłe zjawisko na Warmii i Mazurach. Spadł diamentowy pył

11.02.2021 16:49
Diamentowy pył
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Diamentowy pył, czyli niezwykłe zimowe zjawisko, można było zaobserwować na Warmii i Mazurach. To tańczące w powietrzu i skrzące się w słońcu kryształki lodu. Na żywo ten widok robi jeszcze większe wrażenie. 

Diamentowy pył, choć nie jest zaskakującym zjawiskiem i występuje dość często, wzbudza zachwyt u wielu osób. Niewielkie kryształki lodu unoszące się w powietrzu i przypominające brokat były wielokrotnie uwieczniane na nagraniach i zdjęciach. Widok jest naprawdę niezwykły. 

Diamentowy pył. Jak powstaje?

Zjawisko diamentowego pyłu występuje przy bardzo niskich temperaturach, poniżej minus 10 stopniach Celsjusza. Właśnie taka temperatura utrzymuje się od kilku dni w województwie warmińsko-mazurskim. Bardzo istotne jest również bezchmurne niebo. 

– Wówczas w powietrzu można obserwować opad niewielkich kryształków lodu – powiedział PAP w czwartek synoptyk Maciej Maciejewski z IMGW Państwowy Instytut Badawczy w Białymstoku.

Zawieszone w powietrzu bardzo drobne kryształki lodu są naprawdę widowiskowe. Wyglądają jak wirujący brokat. W sieci można znaleźć wiele nagrań i zdjęć ukazujących to efektowne zjawisko. 

Aby zobaczyć diamentowy pył, dzień musi być słoneczny, ponieważ widoczny efekt powstaje za sprawą promieni słonecznych, które padają na znajdujące się w powietrzu maleńkie kryształki lodu i odbijają się w nich. Słupki lodu powstają bezpośrednio z pary wodnej.

Źródło: PAP