Zamknij

Djerba: wakacje na wyspie Odyseusza

Redakcja
23.07.2018 13:00
Houmt Souk: Djerba
fot. Shutterstock

Djerba oferuje wszystko to, co niezbędne do wymarzonego wypoczynku: wielokilometrowe białe plaże, cudowną przyrodę, wysokie temperatury, świetnie przygotowaną bazę hotelową i szeroką ofertę atrakcji. Nic dziwnego, że to jeden z ulubionych kierunków europejskich turystów.

Djerba (Dżerba) to niewielka wysepka, o powierzchni 514 km2, położona na Morzu Śródziemnym. Z Tunezją kontynentalną łączy ją wąska grobla. Według legendy Djerba jest mitycznym zakątkiem, gdzie zatrzymał się Odyseusz wraz ze swoją załogą, żeglując z Troi. Jego towarzysze pod wpływem zapachu lotosów tak bardzo zachwycili się tym miejscem, że nie chcieli opuścić wyspy. Warto przekonać się na własne oczy o wyjątkowości tego miejsca.

Djerba: kraina słońca i fantastycznych plaż

Tym, co przyciąga na Djerbę, jest bez wątpienia fantastyczna pogoda przez cały rok. Wyspa ma suchy i stepowy mikroklimat, co oznacza, że nawet zimą, w najchłodniejszych miesiącach, temperatury mogą sięgać 20˚C. Lata bywają nieznośnie upalne, zwykle bez opadów deszczu. W lipcu i sierpniu średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 40˚C.  

Plaża Djerba
fot. Shutterstock

Ale nie tylko pogoda jest powodem, dla którego tak chętnie przyjeżdżają tutaj turyści. Djerba słynie też z fantastycznej linii brzegowej stworzonej do słonecznego wypoczynku. Jedną z najpopularniejszych plaż jest 9-kilometrowa Sidi Mahres. Złocisty piasek, ciepłe morze, palmy i orientalna architektura ciągnąca się wzdłuż wybrzeża tworzą wymarzone miejsce na wakacyjny relaks. Charakterystycznym punktem w okolicy jest biało-czerwona latarnia, a największą atrakcją znajdujący się niedaleko park przygód – Djerba Explore.

Turyści chętnie odpoczywają też na plaży La Seguia. Ma około 5 kilometrów długości i jest zdecydowanie bardziej kameralna niż ta w Sidi Mahres. Znajdziemy tu wiele ukrytych i niezwykle malowniczych zatoczek.

Zobacz także

Houmt Souk: orientalny klimat

Zwiedzając wyspę, warto wstąpić do Houmt Souk, czyli stolicy Djerby położonej na północy. Zadziwiają orientalne targowiska wypełnione kolorowymi produktami, labirynt urokliwych uliczek oraz tradycyjne białe budynki z niebieskimi drzwiami i okiennicami. Na szczególną uwagę zasługują jednak tzw. fundaki, czyli zabytkowe, niemal 1000-letnie hotele wznoszone dla kupieckich karawan.

Houmt Souk_Djerba
fot. Shutterstock

Wielbiciele poznawania historii mogą wybrać się na zwiedzanie wznoszącego się nad miastem, XV-wiecznego fortu Borj el Kebir. Ciekawym miejscem jest również Muzeum Sztuki i Tradycji z kolekcją tradycyjnych strojów oraz biżuterii. Houmt Souk ma zwartą zabudowę, dlatego wszystkie najważniejsze obiekty można zwiedzić pieszo. 

Al-Ghriba: „mała Jerozolima”

W miejscowości Ar-Rijad, ok. 10 km od Houmt Souk, znajduje się jedna z najsłynniejszych synagog świata – Al-Ghirba. Jak głosi legenda, w mury synagogi wmurowano kamień ze zburzonej Świątyni Salomona. W Al-Ghirba zachowała się jedna z najstarszych Tor na świecie. Każdego roku miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez Żydów z całego świata. Na przełomie kwietnia i maja obchodzone jest również święto judaistyczne – Lag Ba Omer – którego kulminacją jest wielka procesja wzdłuż ulic miasta.

Synagoga jest chętnie odwiedzana nie tylko przez pielgrzymów, ale również turystów, którzy podziwiać mogą wspaniałe malowidła, kafle i wnętrza świętego miejsca Żydów.

Guellala: w miasteczku garncarzy

To niewielkie miasteczko, położone na południowym wybrzeżu Djerby, słynie z wyrobu tradycyjnych wyrobów glinianych. Znajdziemy tutaj kilkanaście warsztatów garncarskich, w których rzemieślnicy do dziś pracują zgodnie ze stworzonymi przed wiekami metodami. Oprócz możliwości zakupów oryginalnej, tradycyjnej ceramiki można też spróbować swoich sił w procesie twórczym i poznać tajniki procesu tworzenia glinianych naczyń od wydobycia surowca, poprzez formowanie na kole garncarskim, aż do wypalenia niemal gotowego produktu.

Guellala_Djerba
fot. Shutterstock

Warto wybrać się do jaskini Ali Berbera, w której znajduje się starożytna pracownia garncarska i stara tłocznia. W miasteczku jest również Muzeum Dziedzictwa Gueallali będące skansenem z wnętrzem ukazującym codzienne życie mieszkańców.

Zobacz także

Rejs na „Wyspę Flamingów”

Podczas pobytu na Djerbie ciekawym doświadczeniem może być rejs na niezamieszkały półwysep Ras Rmel, zwany Wyspą Piratów lub Flamingów. Od listopada do marca przylatują tu liczne stada różowych flamingów, które tworzą niezwykle barwne widowisko. W zatoce, przy odrobinie szczęście, można również natknąć się na delfiny.

Między Półwyspem Flamingów a Przylądkiem Sisi Mahres ciągnie się wspomniana wcześniej, 9-kilometrowa plaża Sidi Mahres.

Djerba (Dżerba): informacje praktyczne

Powierzchnia: 514 km2
Ludność: 100 tys. mieszkańców
Waluta: dinar tunezyjski (TND), 1 TND=0,32 EUR; Polska waluta nie jest w Tunezji wymienialna, dlatego na wyjazd warto zabrać euro lub dolary, które można wymienić na miejscu. Warto wiedzieć, że zabroniony jest wywóz waluty tunezyjskiej z kraju.
Przepisy wjazdowe: Polacy, którzy udają się na Djerbę, zwolnieni są z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Koniecznie trzeba mieć przy sobie paszport ważny co najmniej przez 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji.
Zdrowie: Podczas wyjazdów na Djerbę nie ma obowiązkowych szczepień ochronnych. Zalecane są jednak szczepienia przeciwko żółtaczce A i B, durowi brzusznemu, błonicy i tężcowi.
Ceny wakacji na Djerbie: Tygodniowe wakacje z biurem podróży w 3-gwiazdkowym hotelu (z przelotem i all inclusive) kosztują w grudniu od 1120 złotych za osobę.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

• Sharm el Sheikh: turystyczna perła Egiptu

• Riwiera Turecka. Podpowiadamy, który kurort wybrać na wakacje

Turcja: 12 miejsc, które warto zobaczyć

___

RadioZET.pl/NC