Zamknij

Dlaczego samoloty są białe? Liczy się praktyczność i bezpieczeństwo

Redakcja
23.01.2018 11:42
Dlaczego samoloty są białe? Liczy się praktyczność i bezpieczeństwo
fot. Pixabay

 Kolorowe samoloty na niebie są rzadkim widokiem. Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego? Istnieje kilka racjonalnych powodów.

Każdy przewoźnik ma swoje charakterystyczne, firmowe logo w określonych kolorach. LOT – granatowy, Ryanair i Lufthansa – granatowy i żółty, Wizzair – różowy i fioletowy, easyJET – pomarańczowy. Jednak w barwach całego samolotu przeważa biały, chociaż nie ma żadnych regulacji, które by to nakazywały. Dlaczego? Liczy się praktyczność i bezpieczeństwo.

easyJET
fot. Pixabay

Działa niczym „krem z filtrem”

Biel i jasne barwy najlepiej odbijają światło i ciepło. Pokrycie samolotów farbą w takim kolorze minimalizuje ryzyko ewentualnych zewnętrznych uszkodzeń wywołanych promieniowaniem. Podczas lotu ważne jest również, aby korpus samolotu pozostawał chłodny. A to właśnie biała farba zapobiega nagrzewaniu się wnętrza maszyny.

Na białym łatwiej zauważyć uszkodzenia

Na tym jasnym kolorze najłatwiej dostrzec wszelki rysy, pęknięcia czy zabrudzenia wywołane wyciekiem oleju. Biały pomaga więc w zidentyfikowaniu usterek. Mechanicy sprawdzający maszynę przed wylotem mają dzięki temu ułatwione zadanie. 

Chodzi o pieniądze

Duże znaczenie ma również praktyczność. Białe samoloty nie wyblakną, dlatego nie trzeba ich tak często odświeżać (w przeciwieństwie do maszyn w intensywnych kolorach). Okazuje się, że pokrycie standardowego samolotu pasażerskiego zużywa się średnio 245 l farby, dlatego biel to dla linii lotniczych najbardziej opłacalny wybór.

Zobacz także

Źródło: podroze.gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC