Zamknij

Dłuższy urlop przedłuża życie? Zaskakujące wyniki badań naukowców

Redakcja
19.11.2018 12:36
Kobieta na plaży
fot. Shutterstock

Na urlop przeznaczasz mniej niż 3 tygodnie w ciągu roku? Pora to zmienić. Fińscy naukowcy dowodzą, że dłuższe wakacje przedłużają życie. Potwierdza to 40 lat ich badań. 

Wyniki swoich badań zaprezentowali uczeni z Uniwersytetu w Helsinkach podczas odbywającego się w Monachium kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- Wykazaliśmy, że nawet zdrowy tryb życia nie jest w stanie - w takim stopniu jak wakacje - zrekompensować naszym organizmom ciężkiej i stresującej pracy - powiedział współautor badań, prof. Timo Strandberg.

"Nie wystarczy dieta i zdrowy tryb życia"

Badanie fińskich naukowców objęło 1222 biznesmenów (samych mężczyzn) urodzonych w latach 1919-34. Obserwacja ich stylu życia i stanu zdrowia rozpoczęła się w połowie lat 70. Wiadomo, że wszyscy badani byli obciążeni co najmniej jednym czynnikiem ryzyka pod kątem chorób sercowo-naczyniowych.

Mężczyźni zostali losowo podzieleni na dwie grupy: 610 znalazło się w grupie kontrolnej, a 612 w grupie interwencyjnej, która otrzymała wskazówki dotyczące diety, zdrowego stylu życia,  sportu itp. 

Po pięciu latach naukowcy zaczęli analizować wpływ leczenia i zaleceń co do poprawy stylu życia badanych. Okazało się, że ryzyko zachorowania na choroby układu krwionośnego spadło w grupie interwencyjnej o 46 proc. w porównaniu z badanymi z grupy kontrolnej.

Naukowcy przyjrzeli się stanowi zdrowia badanych ponownie po 15 latach od rozpoczęcia eksperymentu. Tym razem wyniki badań pokazały, że w grupie interwencyjnej zanotowano więcej zgonów niż w tej kontrolnej. Po 40 latach wskaźnik śmiertelności wyrównał się w obu grupach. By dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje, zespół naukowców przyjrzał się innym danym, zebranym podczas badania.  W wyniku analizy udało się znaleźć korelację pomiędzy ilością urlopu a długością życia. 

Zobacz także

Naukowcy są pewni: "Wakacje przedłużają życie"

Analizując dane dotyczące stylu życia badanych, naukowcy zauważyli, że podwyższona śmiertelność dotknęła menedżerów, którzy brali rocznie najwyżej 3 tygodnie urlopu.

- Badani menedżerowie, którzy odpoczywali na krótszych urlopach, pracowali dłużej i zapewniali sobie mniej snu - tłumaczy prof. Timo Strandberg. - Ich stresujący styl życia prawdopodobnie zniwelował skutki wszelkich interwencji [leczenia oraz ewentualnej aktywności fizycznej].

Wśród biznesmenów, którzy brali mniej niż 3 tygodnie urlopu w ciągu roku, ryzyko śmierci wzrastało o 37 proc. w porównaniu z badanymi, którzy na urlopie spędzali więcej niż 3 tygodnie.

Wyniki badania fińskich naukowców można potraktować jako przypomnienie, że wakacje to nie tylko zwykła potrzeba wypoczynku, ale konieczność. Intensywna, stresują praca wymaga przeciwwagi w postaci kilkutygodniowego urlopu.

Zobacz także

Źródło: national-geographic.pl, Gazeta Wyborcza

___

RadioZET.pl/NC