Zamknij

Do Hiszpanii i Portugalii przyszła zima. Drogi są nieprzejezdne przez obfite opady śniegu

23.11.2021 09:28
Zima w Hiszpanii
fot. Shutterstock

W ostatnich dniach Hiszpania i Portugalia zmagają się z atakiem zimy. W wielu regionach spadł śnieg, który sparaliżował życie mieszkańców. Drogi są nieprzejezdne, miejscami jest bardzo ślisko. Do sieci trafiły nagrania pokazujące, jaka pogoda panuje teraz na południu Europy.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że na północnych krańcach Afryki zagościła zima. W Maroku i Algierii pojawiły się śnieżyce, w wyniku których zablokowane zostały drogi. Obfite opady doprowadziły też do uszkodzenia linii energetycznych, przez co część mieszkańców zmagała się z przerwami w dostawie prądu.

Wygląda na to, że teraz podobna aura panuje na południu Europy. Szczególnie dotkliwie odczuwają to obywatele Hiszpanii i Portugalii - właśnie tutaj w ostatnich dniach zaatakowała zima. Miejscami nasypało tyle śniegu, że ulice są nieprzejezdne. Ponadto jest bardzo niebezpiecznie przez tworzący się na asfalcie lód.

Do internetu trafiły zdjęcia i nagrania ukazujące Półwysep Iberyjski pod warstwą białego puchu. Sami zobaczcie, jak się prezentuje.

Do Hiszpanii i Portugalii przyszła zima. Drogi są nieprzejezdne przez obfite opady śniegu

Do Hiszpanii i Portugalii zawitała prawdziwa zima. W wielu regionach spadło mnóstwo śniegu, a opady sprawiły, że ulice stały się nieprzejezdne. Najgorzej sytuacja przedstawiała się w takich hiszpańskich rejonach jak Kantabria, Asturia czy Kastylia i Leon. To tutaj zablokowano wiele dróg, które nie tylko były przysypane śniegiem, ale też były niebezpiecznie oblodzone. Jak podaje portal TVN Meteo, równie źle przedstawiała się pod tym względem sytuacja w Katalonii.

W poniedziałek (22 listopada) w kraju wydano alerty pogodowe dla mieszkańców. Aura do wieczora miała jeszcze się pogorszyć, a specjaliści szacowali, że rejonów z obfitymi opadami śniegu przybędzie.

Z kolei w Portugalii z zimą zmagali się głównie mieszkańcy regionów leżących przy północno-wschodniej granicy z Hiszpanią - m.in. Guardy czy Castelo Branco. Tutaj już w weekend zaczęło sypać śniegiem, a sytuacja nie uspokoiła się także w poniedziałek. W wielu miejscach temperatura spadła, co pozwoliło utrzymać się cienkiej warstwie puchu na powierzchni dróg czy na budynkach.

Do sieci trafiły nagrania, które pokazują pierwsze powiewy zimy na południu Europy. Sami zobaczcie, z czym przyszło się zmagać Hiszpanom i Portugalczykom.

Źródło: TVN Meteo