Zamknij

Do USA bez wizy? To możliwe jeszcze w tym roku

Redakcja
23.08.2018 11:37
Nowy Jork
fot. Pixabay

Jest szansa, aby Stany Zjednoczone wreszcie zniosły wizy dla polskich obywateli. Wszystko jednak zależy tylko od nas. By tak się stało, musimy w najbliższym czasie złożyć wniosek o wizę amerykańską.

W styczniu bieżącego roku została utworzona przez sześć organizacji koalicja na rzecz zniesienia wiz dla Polaków. W jej skład weszły Fundacja Polska Innowacyjna, Fundacja Teraz Polska, Fundacja im. Cichociemnych, Fundacja Instytut Myśli Schumana, Polskie Linie Lotnicze LOT i Mastercard. W lutym do tego grona dołączył Kraków Airport, a następnie Port Lotniczy Rzeszów.

Jak tłumaczą organizatorzy, celem akcji było zachęcenie Polaków, by w najbliższym czasie występowali o wizy. Ważne jednak, aby robić to dokładnie i uważnie, gdyż każdy źle wypełniony wniosek skutkuje odmową. To z kolei psuje statystyki i powoduje, że oddala od upragnionego celu. 

Zniesienie wizy do USA? Składajmy wnioski

Aby można było podróżować za ocean bez wiz, musimy spełnić ważny warunek. Musimy obniżyć statystki odrzuconych przez amerykańskie służby imigracyjne wzniosków o wizę. Jak wyglądają ostatnie statystyki? Na początku roku odsetek odmów w przypadku wizy B1/B2 (turystycznej i biznesowej) wynosił 5,9 proc. Jednak dopiero jeśli spadnie poniżej 3 proc., Polska zostanie automatycznie włączona do tzw. Visa Waiver Program, co pozwoli na loty do Stanów Zjednoczonych bez wiz.

Warto jednak się pospieszyć. W związku z tym, że amerykański rok budżetowy kończy się prawie za miesiąc, Polacy muszą do 30 września złożyć jak najwięcej poprawnie wypełnionych wniosków. Jeśli poprawa statystyk nie uda nam się teraz, następną szansę Polacy dostaną dopiero za rok.

Zobacz także

Jak starać się o wizę i jakich błędów unikać?

Na stronach ambasady USA: pl.usembassy.gov/pl/ znajduje się szczegółowy opis kategorii wizowych. Konieczne jest wybranie tej, która odpowiada charakterowi naszego wyjazdu. Dla przykładu osoby planujące podjęcie pracy w Stanach Zjednoczonych nie powinny ubiegać się o wizę B1/B2 pod pozorem wyjazdu turystycznego, ponieważ takie wnioski są w większości odrzucane (oprócz negatywnego skutku dla statystyk, wiąże się to również ze stratą 160 dol. Opłaty wizowej).

- Najczęstszym powodem odmowy są błędy przy składaniu wniosku. Wiele osób planujących podjęcie pracy w USA nie powinno się ubiegać o wizę turystyczną. Podobnie jest z osobami, które już były w Stanach i nielegalnie przedłużyły tam swój pobyt. Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych - tłumaczył cytowany w "Gazecie Wyborczej" Thomas S. Zia, konsul ds. polityczno-ekonomicznych Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: se.pl, wyborcza.pl

___

RadioZET.pl/NC