Zamknij

Dokąd Polacy latają najczęściej? Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował dane

Redakcja
31.10.2018 11:24
Samolot
fot. Shutterstock

Wielka Brytania pozostaje ulubionym kierunkiem podróży z polskich lotnisk, ale w czołówce zestawienia zaszły ciekawy zmiany – tak pokazują dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczące polskiego rynku lotniczego za pierwsze półrocze 2018 roku. 

Raport ULC dotyczy lotów wyłącznie w okresie od stycznia do końca czerwca. Szczególnie ciekawie prezentuje się rywalizacja między linią LOT, Ryanairem i Wizzairem.

Tam Polacy latają najczęściej [Raport 2018]

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki, to wciąż wygrywa Wielka Brytania. Daleko za nimi są Niemcy, Włochy, Norwegia i Hiszpania.

Na pierwszy rzut oka w czołówce, a dokładniej w pierwszych 10. miejscach raportu, nie widać wielkich zmian w porównaniu z rokiem poprzednim. We wszystkich kierunkach rośnie też liczba pasażerów (wyjątkiem jest Irlandia). Najszybszy wzrost, co dla niektórych może być zaskoczeniem, notują Ukraina i Izrael.

zestawienie 2018
fot. Urząd Lotnictwa Cywilnego

W analogicznym okresie zeszłego roku na trasach z Polski do naszego wschodniego sąsiada podróżowało w 2017 roku 295 tys. pasażerów, a teraz aż 518 tys. osób. Dzięki temu Ukraina wskoczyła do czołowej dziesiątki najważniejszych tras z Polski.

Jeszcze większy, bo grubo ponad dwukrotny wzrost zanotował Izrael. W I półroczu 2017 roku na trasach do tego kraju podróżowało 163 tys. pasażerów, teraz – aż 392,6 tys. osób. Izrael przeskoczył w ten sposób aż 5 pozycji do góry i znalazł się na 12  miejscu zestawienia.

Zobacz także

Zacięta walka między liniami lotniczymi

Ciekawie prezentują się dane dotyczące liczby przewiezionych pasażerów przez linie lotnicze. Z raportu ULC wynika bowiem, że znacząco zmniejszyła się przewaga Ryanaira nad LOT. Jeszcze rok temu o tej porze roku obie linie lotnicze dzieliło aż 1,7 mln pasażerów, obecnie Ryanair jest lepszy o jedyne 800 tysięcy przewiezionych pasażerów.

Linie lotnicze
fot. Urząd Lotnictwa Cywilnego

Jednocześnie LOT znacząco umocnił swoją przewagę nad Wizzairem. Udziały w rynku narodowego przewoźnika w I półroczu zwiększyły się do 25,38 proc. w stosunku do 22,32 proc. w analogicznym okresie rok temu. Różnica między LOT a Wizzair zwiększyła się w tym okresie o ponad 620 tys. pasażerów.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC