Zamknij

Dokąd najchętniej latamy z Polski? Opublikowano listę najpopularniejszych kierunków

Nina Czochara
13.11.2019 10:56
samolot
fot. pixabay

Wielka Brytania niezmiennie pozostaje ulubionym kierunkiem podróży z polskich lotnisk. W czołówce zestawienia zaszły jednak ciekawy zmiany – tak pokazują dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego dotyczące polskiego rynku lotniczego za pierwsze półrocze 2019 roku. Jak wygląda klasyfikacja na pozostałych miejscach?  

Raport Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) dotyczy lotów w okresie od stycznia do końca czerwca 2019 roku. W zestawieniu znalazła się lista krajów i miast, do których najczęściej podróżowali Polacy.  

Najpopularniejsze kierunki lotnicze Polaków

Jeśli chodzi o pierwsze miejsce, to wciąż wygrywa Wielka Brytania. Dalej na liście są Niemcy, Włochy i Norwegia. Bardzo ciekawe prezentuje się też dalsza część zestawienia – na piątym miejscu listy najpopularniejszych krajów znalazła się Ukraina. Z danych ULC wynika, że w pierwszym półroczu do kraju naszych wschodnich sąsiadów i z powrotem podróżowało prawie 895 tysięcy pasażerów. Dla porównania - w analogicznym okresie 2018 roku było aż o 377 tysięcy pasażerów mniej na polsko-ukraińskich trasach.

Lista
fot. ULC

Oczywiście w dużej mierze jest to ruch emigrantów zarobkowych podróżujących z Ukrainy do naszego kraju. Nie da się jednak ukryć, że dzięki coraz szybciej rosnącej liczbie nowych połączeń, rośnie także lista turystów z Polski podróżujących na wschód.

Zagłosuj

Często latasz samolotem?

Liczba głosów:

Zobacz także

Które kraje cieszą się mniejszą popularnością?

Ukraina wyprzedziła w zestawieniu popularne turystycznie kraje, m.in. Hiszpanię, która w pierwszych sześciu miesiącach odnotowała spadek popularności – w ruchu regularnym do tego kraju podróżowało o ponad 50 tysięcy pasażerów mniej niż rok wcześniej. Spadła też liczba pasażerów podróżujących do Portugalii.

Jeśli chodzi o inne kraje, które zanotowały największe spadki, warto wymienić też Izrael, który w ubiegłych latach należał do najszybciej rosnących kierunków z polskich lotnisk. W pierwszym półroczu bieżącego roku między oboma krajami podróżowało 362,1 tys. pasażerów – aż o 30 tys. ludzi mniej niż w analogicznym okresie rok temu.

Londyn najpopularniejszym miastem

Niezmiennie najpopularniejszym miastem, do którego latają Polacy, jest Londyn. Na drugim miejscu jest Frankfurt (choć w ciągu roku spadła liczba pasażerów podróżujących do tego portu), na trzecim Oslo, a na czwartym Monachium.

Podobnie jak w przypadku krajównajwiększy skok popularności zanotowały ukraińskie miasta. Rok temu, po pierwszym półroczu, Kijów był na 13. miejscu najpopularniejszych miast z Polski, teraz jest piąty (wzrost liczby pasażerów o 220 tysięcy osób), a jeszcze mocniej skoczyła popularność Lwowa – to piękne miasto w rankingu ULC skoczyło z 36 na 19 pozycję (w okresie od stycznia do końca czerwca przyjęła 214,8 tysiąca pasażerów).

Spośród innych miast na pierwszy plan zdecydowanie wybija się Wiedeń, gdzie w pierwszych miesiącach liczba pasażerów z naszego kraju wzrosła aż o 102 tysięcy osób.

lista2
fot. ULC

ZOBACZ TAKŻE: Ranking Lonely Planet. Te miejsca będą hitami w 2020 roku

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC