Zamknij

Dokąd najczęściej latamy w czasie pandemii? Znamy najpopularniejsze trasy z Polski

31.12.2020 09:00
Ryanair
fot. Shutterstock

Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) opublikował nowe dane z polskich lotnisk za pierwsze półrocze 2020 rok, czyli niezwykłe trudny dla branży lotniczej okres. W zestawieniu znalazła się lista miast, do których najczęściej podróżowaliśmy. Znamy także najpopularniejszych w tym okresie przewoźników w Polsce. 

Jak podaje w swoim raporcie ULC, w pierwszej połowie 2020 roku polskie lotniska obsłużyły ponad 8 mln pasażerów. W porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku, ruch pasażerski zmalał o 64 proc., a liczba operacji o 59 proc. Drugi kwartał 2020 r. był jednym z najtrudniejszych okresów w historii lotnictwa cywilnego w Polsce. Główną przyczyną była oczywiście pandemia koronawirusa i zawieszenie od połowy marca do końca maja pasażerskich połączeń lotniczych.

Dokąd podróżowali Polacy, gdy ograniczenia zostały zniesione i jakie kierunki były najpopularniejsze? 

Koronawirus. Dokąd najczęściej lataliśmy z Polski?

Najnowszy raport Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) dotyczy lotów w okresie od stycznia do końca czerwca 2020 roku. W pierwszych sześciu miesiącach najpopularniejsze kierunki, do których podróżowaliśmy samolotem z Polski, prezentują się bez dużych zmian w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Na pierwszym miejscu zestawienia pojawił się Londyn, a dalej Oslo i Frankfurt. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również Kijów, Monachium, Paryż, Amsterdam, Dublin, Bruksela i Eindhoven. 

ULC dokąd najczęściej lataliśmy

Najnowszy Raport Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Jak czytamy w raporcie ULC, w kwietniu i  maju 2020 roku liczba pasażerów obsłużonych przez polskie lotniska stanowiła niecałe 0,5 proc. liczby pasażerów podróżujących w analogicznych miesiącach 2019 r. Z początkiem czerwca wznowiony został ruch krajowy, a w połowie miesiąca częściowo przywrócono ruch międzynarodowy. W czerwcu, z powodu epidemii i związanego z nią spadku popytu na podróże lotnicze, obsłużono tylko 2 proc. liczby pasażerów podróżujących w czerwcu 2019 roku. 

Zobacz także

Ciekawie prezentuje się lista najpopularniejszych tras w drugim kwartale 2020 roku, w którym możemy oceniać właściwie tylko dwa tygodnie - w okresie od 16 czerwca do końca miesiąca - gdy wznowiono ruch międzynarodowy. Dokąd Polacy latali w tym okresie?

Najpopularniejszym kierunkiem było Eindhoven w Holandii. Na podium znalazły się też Oslo i Frankfurt. Dalej na liście pojawiły się Dortmund, Kefalavik, Paryż, Rzym, Bruksela, Mediolan oraz Stavanger. Na liście brakuje Londynu i innych brytyjskich miast. Wynika to z faktu, że zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski został zniesiony dopiero w lipcu. 

ULC - dokąd najczęściej lataliśmy

Raport Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Warto zwrócić też uwagę na zestawienie dotyczące najpopularniejszych w Polsce linii lotniczych. Wśród przewoźników w pierwszej połowie 2020 roku najwięcej pasażerów obsłużył Ryanair – ponad 2,2 mln osób, tj. 3,6 mln pasażerów mniej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozły niecałe 2,2 mln pasażerów, tj. 3,4 mln pasażerów mniej niż w pierwszej połowie 2019 r. Wizz Air, trzeci największy przewoźnik w Polsce, przewiózł w tym okresie niecałe 1,7 mln pasażerów, co oznacza 2,5 mln mniej niż w pierwszej połowie 2019 r.

Źródło: ULC, Fly4free.pl