Zamknij

Dominikana: kiedy warto zaplanować wakacje? Podpowiadamy

Redakcja
07.08.2018 11:14
Dominikana
fot. Pixabay

Dominikana to jeden z najpopularniejszych kierunków egzotycznych wśród polskich turystów. Zachęcają nie tylko fantastyczne plaże i rajskie krajobrazy, ale również pogoda, która sprzyja wypoczywającym tak naprawdę przez cały rok. Obalamy mity o porze deszczowej w Dominikanie i podpowiadamy, kiedy warto się tam wybrać, aby spędzić wymarzony urlop „w raju”.

Dominikana leży w strefie klimatu podrównikowego. Z jednej strony oznacza to wysokie temperatury przez cały rok, z drugiej zaś wilgotne powietrze i gwałtowne (choć krótkotrwałe) opady deszczu. Choć kierunek ten jeszcze do niedawna cieszył się popularnością wyłącznie zimą, obecnie coraz chętniej turyści wybierają się tam również latem. To, który termin jest najlepszy na wczasy, zależy w dużym stopniu od naszych wakacyjnych upodobań. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jakiej pogody można spodziewać się w miesiącach letnich i zimowych i czy warto się bać słynnej „pory deszczowej” w Dominikanie.

Dominikana jesienią i zimą: pogoda i temperatury

Najczęściej wybieranym okresem na wakacje wśród Polaków jest jesień lub zima. I nie ma się czemu dziwić, bo kiedy w Polsce temperatury mocno spadają, w Dominikanie można cieszyć się słońcem i uzupełniać niedobory ciepła. Na początku roku, w miesiącach zimowych, w Dominikanie możemy spodziewać się temperatury nawet 30°C w ciągu dnia. To idealna pogoda na wypoczynek w czasie „polskiej zimy”.

Dominikana - Samana
fot. pixabay

Pogoda w listopadzie i grudniu:

Listopad w Dominikanie jest zdecydowanie cieplejszy niż w Polsce. Średnie temperatury powietrza wynoszą

nawet 31°C w ciągu dnia oraz 21°C w nocy.

 Warto jednak przygotować się na intensywne opady deszczu – na szczęście krótkotrwałe, po których szybko pojawia się słońce. Pierwsza połowa grudnia jest jeszcze „kontynuacją pogodową” listopada, a im bliżej końca miesiąca, tym mniej opadów. Co więcej, woda jest nagrzana do ok. 28°C, dlatego śmiało można zażywać morskich kąpieli. W grudniu jest około 8 godzin słonecznych – nic dziwnego, że Polacy coraz chętniej spędzają Święta Bożego Narodzenia na Karaibach.

Pogoda w styczniu, lutym i marcu:

W Dominikanie

styczeń i luty to dwa najzimniejsze miesiące w roku ok. 24–29°C

. W tym czasie można spodziewać się 8 godzin słonecznych. Średnia temperatura wody wynosi ok. 26ºC, więc to idealny okres na zażywanie morskich kąpieli. W marcu jest kilka stopni cieplej (nawet do 32°C w ciągu dnia i 20°C w nocy) i można spodziewać się słońca przez 9 godzin.

Zobacz także

Zobacz także

Dominikana latem: pogoda i temperatury

Kolejną cechą klimatu Dominikany jest wilgotne powietrze. Początkowo dla osób, które przyjeżdżają tam z innych stref klimatycznych, może być to dosyć uciążliwe. Wilgotność latem sięga średnio około 90%, co tylko potęguje uczucie ciepła. Temperatury w miesiącach letnich sięgają powyżej 30°C.

W czerwcu w Dominikanie temperatury wahają się

w dzień w okolicach 29-32°C, a w nocy 23-25°C.

Nie są to jednak tak uciążliwe upały, które znamy z południa Europy. Wilgotność trochę daje się we znaki, jednak na plaży wiatr znad oceanu lub morza łagodzi te odczucia. W czerwcu (w drugim miesiącu pory deszczowej) warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową – ulewa może pojawić się zupełnie niespodziewanie. Ale jak to w Dominikanie, po deszczu bardzo szybko pojawia się słońce.

Lipiec i sierpień w Dominikanie to dwa najgorętsze miesiące w roku. Temperatura

w dzień sięga 30-35°C, a w nocy 23-25°C

. Warto jednak pamiętać, że lipiec to nie tylko słońce, rajskie plaże oraz przyjemna, morska bryza. To również gwałtowne ulewy, burze, a także wysoka wilgotność powietrza, która potrafi być naprawdę uciążliwa. Wybierając się w lipcu czy sierpniu do Dominikany, warto zabrać ze sobą nie tylko okulary przeciwsłoneczne czy krem z filtrem, ale też parasolkę oraz kurtkę przeciwdeszczową.

We wrześniu wciąż odczuwa się jeszcze wilgotność i wysokie temperatury (

od 30-33°C w ciągu dnia

), jednak im bliżej końca miesiąca tym temperatura jest przyjemniejsza. Słońce będzie widoczne na horyzoncie przez około 9 godzin w ciągu dnia.

Zobacz także

Pora deszczowa w Dominikanie: kiedy wypada?

Pora deszczowa w Dominikanie trwa od maja do grudnia. Nie jest to jednak okres ulewnych deszczów znany z Azji Południowo-Wschodniej. W Dominikanie deszcz nie pada 2-3 miesiące codziennie. To zazwyczaj gwałtowne, lecz krótkotrwałe opady. Po nich następuje słońce, które szybko wszystko osusza, co pozwala na błyskawiczny powrót na plażę. Największych opadów można spodziewać się w maju, szczególnie na wybrzeżu, na północy i na wschodzie. Nie ma jednak reguły – największa ilość opadów w danym miesiącu potrafi zmieniać się z każdym rokiem.  

Puerto-Plata-Dominikana
fot. Shutterstock

Warto dodać, że na całych Karaibach od czerwca do listopada trwa sezon huraganów. Te jednak nie nawiedzają tego kierunku każdego roku. W 2017 roku w niedalekiej odległości od Dominikany przeszły dwa huragan — Irma oraz Maria. Nie uderzyły jednak bezpośrednio w Dominikanę, ale wyrządziły ogromne szkody m.in. na Wyspach Dziewiczych, Wyspie Barbuda, Puerto Rico czy Kubie.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC