Zamknij

Dominikana przeżywa turystyczny najazd. Więcej odwiedzających niż przed pandemią

14.10.2021 10:47
Dominikana
fot. Shutterstock

Dominikana mimo ograniczeń wynikających z pandemii Covid-19 przeżywa turystyczne oblężenie. Popularność tego egzotycznego kraju jest w ostatnim czasie jeszcze większa niż przed pandemią. We wrześniu Dominikana pobiła nawet turystyczny rekord. 

Dominikana jest niezwykle popularnym egzotycznym kierunkiem na wakacje, również wśród turystów z Polski. Nic dziwnego, bo ten wyspiarski kraj oferuje rajskie plaże, fantastyczną pogodę, niesamowite krajobrazy oraz ciekawą mieszkankę kulturową.  

Okazuje się, że w dobie pandemii zainteresowanie wyjazdami tego państwa jest wciąż bardzo wysokie. W minionym miesiącu odnotowano nawet rekordowe wyniki, jeśli chodzi o liczbę zagranicznych gości. Wrzesień 2021 roku był najlepszym w historii turystyki przyjazdowej do Dominikany. 

Dominikana. Rekordowa liczba turystów we wrześniu

Jak przekazał minister turystyki David Collado, we wrześniu Dominikanę odwiedziło ponad 365 tysięcy gości z zagranicy, czyli o 14 procent więcej niż w 2019 roku i o 25 proc. więcej niż przed rokiem. Tym samym popularny kraj położony w sercu Karaibów pobił turystyczny rekord. 

Ministerstwo Turystyki Dominikany szacuje, że w 2021 roku do kraju przyjedzie 4,8 miliona gości z zagranicy. To co prawda mniej niż w 2019 roku, kiedy było ich 5,3 miliona, ale nadal powód do zadowolenia, biorąc pod uwagę fakt, że wiele krajów wciąż notuje gigantyczne starty w turystyce wywołane pandemią. 

David Colllado podkreślił, że ich kraj tak dobre wyniki zawdzięcza przede wszystkim turystom z zagranicy, którzy rezerwowali pobyt na średnio siedem dni. W tym roku 79 procent gości to obcokrajowcy, a 21 procent Dominikańczycy mieszkający poza krajem.

We wrześniu lotniska obsłużyły 3694 rejsów ze średnim obłożeniem 71 procent. Turyści najczęściej przylatywali na lotnisko w Punta Canie. Optymistycznie wyglądają też statystyki sprzedaży biletów lotniczych na okres od października do grudnia 2021 roku – wzrosty sięgają nawet od 12 do 20 procent w porównaniu z 2019 rokiem, czyli "dobrymi" czasami jeszcze przed wybuchem pandemii.

Dominikana. Jakie zasady wjazdu i restrykcje?

Podróżujący z Polski nie muszą wykonywać przed wjazdem testów na obecność Covid-19 czy odbywać kwarantanny. Po przylocie na lotnisku można jednak zostać poddanym tzw. szybkim testom na obecność koronawirusa (pasażerowie są wybierani losowo). Każdy podróżujący zobowiązany jest jednak do wypełnienia elektronicznego formularza wjazdu/wyjazdu.

Warto pamiętać, że na terenie Dominikany wymagane jest noszenie maseczki w miejscach publicznych. Nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się między prowincjami, a transport publiczny funkcjonuje.

W kraju obowiązuje jednak godzina policyjna – od poniedziałku do piątku od 23.00 do 5.00 (z prawem poruszania się do godziny 1 w nocy w celu dotarcia do miejsca zamieszkania), w soboty i niedziele od 21.00 do 5.00. W niektórych prowincjach są stosowane krótkotrwałe dodatkowe obostrzenia.

Źródło: rp.pl, gov.pl