Zamknij

Domki za jednego dolara na Sycylii. Kolejna zaskakująca oferta włoskiego miasta

Nina Czochara
28.11.2019 11:26
Bivona na Sycylii
fot. Wikimedia Commons

Zaledwie 1 dolar, czyli nieco ponad 4 złote wystarczy, aby kupić dom w Bivonie na Sycylii. Władze tego górskiego miasteczka przekonują, że choć miejsce jest nieco wyludnione, oferuje wiele atrakcji. 

To nie pierwszy raz, gdy głośno jest o domach we Włoszech, które można kupić w zaskakująco niskiej cenie. Tym razem posiadłość za 1 dolara oferuje urokliwa Bivona. Położone w sercu Sycylii miasteczko zmaga się z wyludnieniem. Młodzi ludzie opuścili swoje rodzinne strony w poszukiwaniu lepszych możliwości i wyższych zarobków. Władze miejskie Bivony chcą przywrócić miastu dawną świetność. 

Domki za 1 dolara w Bivonie

Położona na południe od Palermo Bivona największy rozkwit przeżywała w XVI wieku. Wówczas miejscowość miała osiem tysięcy mieszkańców. Obecnie zamieszkuje ją 3800 osób. - W ciągu ostatnich 40 lat populacja miasta zmniejszyła się o połowę - powiedziała radna miasta, Angela Canizzaro. 

Władze zaniepokojone problemem wyludniania Bivony, chcą przyciągnąć nowych mieszkańców. Stąd też pomysł, by za symbolicznego dolara sprzedawać opuszczone domy - a tych w mieście nie brakuje.

Domy, które można kupić, znajdują się w starym centrum Bivony i mają powierzchnię od 50 do 120 metrów kwadratowych. Wśród nich znajdują się dawne posiadłości pasterzy z XVIII wieku z drewnianymi drzwiami i dachami oraz grubymi kamiennymi ścianami, czasem również z tarasami. Niektóre domy są w bardzo złym stanie, stoją tylko kamienne ściany. Inne z kolei wymagają tylko minimalnej pracy. Nowi właściciele będą mieć swobodę w korzystaniu z zakupionego budynku: mogą go przeznaczyć na przykład na hotel, pensjonat, restaurację czy sklep.

Zobacz także

Jakie warunki trzeba spełnić?

Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, aby stać się właścicielem takiego domu. Tak jak we wszystkich innych przypadkach głównym wymogiem jest remont budynku. Nowy właściciel musi wykonać go w ciągu czterech lat od zakupu. Kolejny warunek to zapłata depozytu w wysokości 2 750 dolarów  (prawie 11 tys. złotych). Pieniądze będą zwrócone po ukończeniu remontu.

Władze Bivony przewidują dodatkowe ulgi dla tych, którzy zdecydują się w nich zamieszkać. - Będą atrakcyjne premie finansowe dla tych, którzy zdecydują się na przeprowadzkę - zapowiada Angela Cannizzaro. 

Co ważne, w tym przypadku nie pojawia się zapis o tym, że domy w pierwszej kolejności zostaną sprzedane młodym parom z dziećmi. Odwiedzającym, którzy przyjadą do Bivony w poszukiwaniu taniego domu, obiecuje się bezpłatną degustację lokalnych dań oraz lokalnego czerwonego wina.

Zobacz także

Bivona: spokój i natura

Bivona jest urokliwym, górskim miasteczkiem położonym w centrum Sycylii, w prowincji Agrigento. Jak przekonują tamtejsze władze, jest to idealne miejsce dla wszystkich osób, którym marzy się odpoczynek od miejskiego gwaru i życie blisko natury. Canizzaro zachęca ewentualnych nabywców, przekonując, że to ładne i przyjazne miasto. - Mimo tylu pustych budynków stare centrum wciąż tętni życiem - przekonuje.

W podobnym tonie wypowiada się burmistrz Milko Cina. - Mamy świeże górskie powietrze, dziewicze rzeki i strumyki, gęste lasy pełne leczniczych ziół oraz kolorowe sady owocowe - wylicza. - Nie ma smogu, hałasu, tylko czysta przyroda. Jakość życia jest dobra, to optymalne miejsce do oczyszczenia - podsumowuje.

Otoczenie Bivony sprzyja pieszym wędrówkom, jeździe na rowerze lub konno. W pogodne dni widać morze, a najbliższe nadmorskie kurorty znajdują się 40 minut jazdy samochodem od centrum miasta. Charakterystycznym elementami krajobrazu są zielone doliny usiane gajami oliwnymi i pomarańczowymi, plantacjami migdałów i uprawami brzoskwiń. 

Przeczytaj także: Sycylia: 8 najpiękniejszych plaż na wyspie

Źródło: TVN24

___

RadioZET.pl/NC