Zamknij

Miasto wolne od koronawirusa sprzedaje domy za 1 euro. Zaskakujący pomysł władz

17.06.2020 10:07
Cinquefrondi - Włochy
fot. Shutterstock

Włoskie miasteczko Cinquefrondi w południowej Kalabrii chce przyciągnąć nowych mieszkańców. W tym celu wystawiono na sprzedaż kilkanaście zabytkowych domków  za 1 euro. Władze zachęcają do kupna nieruchomości nie tylko okazyjną ceną, ale również tym, że ogłaszają się miastem wolnym od koronawirusa.

Cinquefrondi, jak wiele innych miasteczek na południu Włoch, zmaga się z problemem wyludniania. Burmistrz Michele Conia postanowił pójść śladem innych włoskich miejscowości i ruszył z ofertą nieruchomości za euro. Akcję znalezienia nowych mieszkańców i ożywienia opustoszałego Cinquefrondi nazywał "Misją Piękna". 

Włochy. Domy za 1 euro w Cinquefrondi

Miasto wystartowało z akcją sprzedaży domów za symboliczne 1 euro po tym, jak zostało uznane za wolne od COVID-19. Ale to nie pandemia jest winna temu, że domy stoją opuszczone. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że zdecydowana większość mieszkańców Cinquefrondi wyjechała do innych regionów Włoch w poszukiwaniu pracy. Dotyczy to szczególnie osób młodych. 

Michele Conia, zapewniając, że miasto jest wolne od koronawirusa, podkreśla uroki swojej miejscowości:  –  Jesteśmy położeni w fantastycznym miejscu, między wzgórzami i ciepłymi morzami. Piękne plaże są położone zaledwie 15 min jazdy samochodem – wyliczał.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby kupić dom za euro?

Przy zakupie domu za 1 euro nowi właściciele muszą na początek wpłacić kaucję w wysokości 5 tysięcy euro, która jest zwracana po wyremontowaniu domu w ciągu trzech lat. Cinquefrondi wymaga też rocznej opłaty ubezpieczeniowej w wysokości 250 euro, do czasu zakończenia prac. Jeśli w ciągu trzech lat nie uda się wyremontować nieruchomości, może zostać nałożona kara w wysokości 20 tysięcy euro.

Obecnie na sprzedaż wystawionych jest kilkanaście domów, ale jeśli zainteresowanie będzie duże, istnieje możliwość zwolnienia nawet pięćdziesięciu pustych mieszkań. Dostępne nieruchomości mają ok. 40-50 metrów kwadratowych - zdaniem władz miasta tak małe domy można szybko i tanio wyremontować. 

Źródło: CNN