Zamknij

Domy za 4 złote we Włoszech. Kolejna zaskakująca oferta władz malowniczego miasteczka

30.11.2020 10:53
Domy za 4 złote we Włoszech. Kolejna zaskakująca oferta władz malowniczego miasteczka
fot. Shutterstock

Wystarczy 1 euro, czyli nieco ponad 4 złote, aby kupić dom we włoskim miasteczku Castropignano. Aby stać się właścicielem nieruchomości we Włoszech, trzeba jednak spełnić określone warunki. 

Domy za symboliczną kwotę 1 euro to popularne w ostatnim czasie propozycje sprzedaży nieruchomości we Włoszech. W każdym przypadku chodzi o jedno - przyciągnięcie do swojego regionu nowych mieszkańców i inwestorów.

Teraz dom za 4 złote można kupić w Castropignano. To miejscowość położona w regionie Molise, w centralnej części Półwyspu Apenińskiego (ok. 150 km od Neapolu). Charakteryzuje się lokalizacją pośród zielonych wzgórz pokrytych winnicami. Choć to niezwykle malownicze miejsce, w ostatnich latach zmaga się z problemem wyludniania. Lokalne władze zaniepokojone tą sytuacją, szukają sposobu, by ożywić opustoszały region. 

Włochy. Domy za 1 euro w Castropignano

W Castropignano liczba mieszkańców w ciągu kilku dekad spadła niemal trzykrotnie. Młodzi wyjechali na północ Włoch, do bogatszych regionów, w poszukiwaniu lepszej pracy. Obecnie we włoskim miasteczku mieszka ok. 900 osób, z czego 70 proc. stanowią osoby powyżej 60 roku życia. Co więcej, wiele domów stoi opuszczonych od wielu lat. 

Nicola Scapillati, burmistrz Castropignano, postanowił w końcu zareagować i znaleźć sposób, aby zachęcić do przeprowadzki nowe osoby. Właśnie w tym celu uruchomiono sprzedaż opuszczonych nieruchomości za symboliczną kwotę 1 euro. 

– Nie mamy nic wielkiego do zaoferowania oprócz spokoju, ciszy, dziewiczej przyrody, czystego powietrza, wspaniałych widoków i fantastycznego jedzenia. Miasteczko może nie tętni życiem, ale to świetne miejsce, żeby zapomnieć o codziennym stresie – powiedział Scapillati. Dodał, że na miejscu znajduje się jedna restauracja, bar, apteka, a także kilka pensjonatów.

Zobacz także

Jaki warunek trzeba spełnić, aby zdobyć dom za 4 złote? Trzeba zobowiązać się do jego renowacji w ciągu trzech lat od zakupu. Co więcej, należy zapłacić kaucję w wysokości 2000 euro (ok. 9 tys. zł), która zostanie zwrócona po zakończeniu prac.

W zgłoszeniu przesłanym bezpośrednio do burmistrza miejscowości trzeba również określić, czy nieruchomość będzie wykorzystywana jako prywatny dom, pensjonat czy też sklep. Na podstawie tych informacji Nicola Scapillati będzie dobierał odpowiedni budynek dla wszystkich zainteresowanych kupnem. 

Lokalne władze Castropignano poinformowały, że na sprzedaż zostanie wystawionych około stu domów. Oferta rozesłano w celu rozpropagowania do włoskich ambasad w Europie, USA i w Chinach.

Źródło: CNN, PAP