Zamknij

Domy za darmo na Sycylii. Zaskakująca oferta włoskiego miasteczka

Nina Czochara
05.11.2019 10:47
Cammarata
fot. Shutterstock

Burmistrz miejscowości Cammarta, na włoskiej Sycylii, wpadł na nietypowy pomysł przyciągnięcia do miasta nowych mieszkańców i inwestorów. Władze postanowiły... rozdawać domy zupełnie za darmo. Aby stać się właścicielem takiej posiadłości, trzeba jednak spełnić określone warunki. 

W ciągu ostatnich kilku lat wiele włoskich miast (na Sycylii i Sardynii) zaczęło sprzedawać "domy za 1 euro". Celem akcji było ożywienie opustoszałych miejscowości i zachęcenie nowych osób do przeprowadzki. Władze sycylijskiej miejscowości Cammarata poszły o krok dalej - oferują domy za darmo.

Vincenzo Giambrone, burmistrz Cammaraty, jest załamany liczbą mieszkańców, która wyjechała z miast. Dlatego robi wszystko, by ocalić miasto przed wyludnieniem. Od trzech lat nieustannie namawiał właścicieli opuszczonych i popadających w ruinę domów, by oddali je za darmo.

- Nie mogę patrzeć, jak piękne i zabytkowe centrum mojego miasta pustoszeje i obraca się w ruinę. To boli. Właściciele nieruchomości nie interesują się tym, co się dzieje z ich domami, gdy już je opuszczą. Nie chcą też odrestaurowywać swoich zabytkowych lokali. Zostawia to głębokie blizny na obliczu naszej miejscowości i powoduje, że zagrożenie zawalenia się domów staje się realne  - powiedział w rozmowie z CNN Travel Giambrone.

Cammarata: władze rozdają darmowe domy

Według Giambrone dostępnych jest obecnie około 12 kamiennych budynków, a wkrótce ma być ich więcej. W mieście znajduje się takich przynajmniej 100. Wszystkie zlokalizowane są w historycznym centrum. "Nowi mieszkańcy mogą wreszcie wkroczyć i zabezpieczyć kruche mury, a przy okazji ożywić obszar historyczny" - tłumaczy.

Jakie są warunki przystąpienia do akcji? 

Osoby, która otrzymają taką posiadłość, muszą zobowiązać się do remontu nieruchomości w ciągu trzech lat od zakupu, wpłacić depozyt w wysokości 5000 euro, czyli ok. 20 tys. złotych, który zostanie zwrócony po zakończeniu remontu. Będą również musieli przedstawić propozycję przebudowy nieruchomości.

Pierwszeństwo wśród potencjalnych nabywców będą miały młode pary z dziećmi pary. Co więcej, jeśli któraś z nich doczeka się kolejnego potomstwa, może liczyć nawet na tysiąc euro dodatku. Nowi właściciele mogą przekształcić nowo nabyte budynki w hotele, pensjonaty, czy restauracje.

Miejscowość Cammarata znajduje się ok. 60 kilometrów na południowy wschód od Palermo. Miejsce to znane jest jako "miasto z tysiącem balkonów na wschodzie”, ponieważ z niemal każdego balkonu można podziwiać spektakularne krajobraz Etny.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Domy za 1 euro. Nietypowe ogłoszenia w 15 miejscowościach

•  Włoski region szuka mieszkańców. Zapłaci nawet 110 tys. zł za przeprowadzkę

Źródło: CNN Travel, Onet.pl

___

RadioZET.pl/NC