Zamknij

Dron niemal uderzył w samolot pasażerski. "O włos od tragedii"

Redakcja
16.11.2018 12:02
Swiss samolot
fot. Shutterstock

Dron o włos minął samolot pasażerski linii SWISS niedaleko lotniska Kloten w Zurychu. Szwajcarskie służby poinformowały, że był to „poważny incydent”.

Do zdarzenia doszło pod koniec października, w pobliżu lotniska Kloten w Zurychu. Airbus a319 szwajcarskiej linii SWISS (Swiss International Air Lines) znajdował się niecałe 10 km od lotniska w Zurychu, gdy tuż nad maszyną przeleciał dron. 

Zaledwie 20 metrów od samolotu

Dron o włos minął samolot pasażerski z 103 pasażerami i 5 członkami załogi na pokładzie. Na szczęście udało się uniknąć kolizji. Rzecznik Federalnego Biura ds. Lotnictwa przyznał, że namierzenie użytkownika drona może okazać się niemożliwe, śledczy biorą bowiem pod uwagę, że kontrolował on urządzenie z dystansu.

Wskazano, że ewentualne szkody w przypadku kolizji zależą od rozmiaru drona – oceniono, że szansa strącenia samolotu jest niewielka, ale pojazd może spowodować uszkodzenia, których naprawa może wynieść miliony franków. 

Szwajcarski Urząd Bezpieczeństwa Transportu wszczął już dochodzenie. Zgodnie z tamtejszym prawem nielegalne jest latanie bez pozwolenia dronem ważącym powyżej 500 gramów w odległości mniejszej niż 5 km od lotnisk i lądowisk helikopterów.

Przeczytaj także:

• Chwile grozy na pokładzie. Samolot Ryanaira nie mógł wylądować z powodu silnego wiatru

• Niebezpieczny lot Ryanaira. Pilot stracił przytomność podczas lądowania 

Źródło: tvp.info

___

RadioZET.pl/NC