Zamknij

Dubrownik walczy z nadmiarem turystów. Chcą ograniczyć liczbę statków wycieczkowych

Redakcja
03.10.2018 11:31
Dubrownik
fot. Pixabay

Władze Dubrownika chcą rozwiązać problem "oblężenia" słynnego dalmackiego miasta, które w sezonie letnim odwiedza tysiące turystów. Już od przyszłego roku w zabytkowym mieście będą mogły cumować tylko dwa statki wycieczkowe z maksymalnie 5 tysiącami pasażerów. 

Coraz więcej wakacyjnych kierunków nie radzi sobie z nadmiarem turystów. Dokładnie taki sam problem pojawił się w Dubrowniku - jednym z najpopularniejszych miast w Chorwacji. Władze nie mogą poradzić sobie z ogromną liczbą statków, które codziennie na pokładzie przywożą tysiące turystów. Burmistrz planuje to zmienić, wprowadzając spore ograniczenia. 

Dubrownik: ograniczenia dla turystów

Jak tłumaczył burmistrz Dubrownika, Mato Frankovic: - Kontrakty z armatorami statków wycieczkowych zostały podpisane na przyszły rok, więc w ciągu tygodnia od poniedziałku do niedzieli, będą przybijały maksymalnie dwa statki. Czasami będzie w tym samym czasie tylko jeden statek, a czasami dwa, lub jeden rano i jeden po południu, ale maksymalnie będą tylko dwa dziennie.

Burmistrz dodał, że pozostaje jeszcze  kwestia rozwiązania problemów z ruchem w Dubrowniku, które jego zdaniem są wynikiem liberalizacji rynku taksówek, których tego lata było w mieście ponad 1000.

Dalmackie miasto było pod presją również ze strony UNESCO, które rozważało cofnięcie miastu statusu obiektu światowego dziedzictwa, jeśli nie zostaną podjęte działania zaradcze wobec przeludnienia i zbyt dużego tłoku. Już w zeszłym roku, po rekomendacji UNESCO, Dubrownik nałożył restrykcje, aby nie więcej niż 8 tys. osób mogło przebywać jednocześnie na Starym Mieście. Obecnie liczba ta została zredukowana do 5 tys. osób. 

Przeczytaj także:

• Santorini nie radzi sobie z turystami. Władze chcą wprowadzić ograniczenia

Koniec darmowych drinków z all inclusive na Majorce? Rząd Balearów zadecydował

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC