Zamknij

Duże zmiany dla pasażerów PKP. Wysokie odszkodowania za opóźnienie pociągu

Redakcja
15.10.2018 09:45
Stacja PKP
fot. Shutterstock

Zgodnie z nowymi przepisami, przegłosowanymi w komisji transportu przy Parlamencie Europejskim, pasażerowie będą mieli większe prawa. Co to dokładnie oznacza? Jeśli opóźnienie pociągu pociągów ponad 2 godziny, to pasażerom będzie przysługiwał zwrot pełnej ceny biletu. Zmiany mają wejść w życie w 2021 roku.

Głównym założeniem pracującej nad zmianami przepisów komisji transportu w Parlamencie Europejskim jest zrównanie praw pasażerów kolei i linii lotniczych. Zgodnie z nowym projektem rekompensata dla pasażerów ma zależeć od czasu spóźnienia. 

Pełny zwrot ceny biletu za duże opóźnienie

W myśl nowych przepisów, jeśli pociąg jest opóźniony od 60-90 minut przewoźnik musi zwrócić połowę ceny za bilet. Przy opóźnieniach w przedziale 90-120 minut - 3/4 ceny, a powyżej 120 minut - zwrot całej kwoty biletu

To znacznie lepsze przepisy dla pasażerów od tych obecnie obowiązujących – aktualnie za opóźnienie od 60 do 119 minut przysługuje nam zwrot 25 proc. wartości biletu, natomiast powyżej 2 godzin – połowa. Co więcej, jeżeli opóźnienie wynosi więcej niż 60 minut, pasażer może kontynuować podróż u dowolnego przewoźnika. Oczywiście, jeśli pozwala na to wewnętrzna umowa pomiędzy nimi.

Warto pamiętać, że wszystkie te prawa są wyłączone, jeżeli podróżni o opóźnieniu zostali poinformowani przed zakupem biletu.

Zobacz także

Ułatwienia dla niepełnosprawnych i rowerzystów

W nowym pakiecie zmian uwzględniono również niepełnosprawnych. Rozszerzono możliwość przejazdu z osobą towarzyszącą lub psem na wszystkie typy pociągów. Skróci się również czas powiadamiania przewoźnika, że planuje się skorzystanie z jego usług. Do tej pory trzeba było to robić nawet w dwudniowym wyprzedzeniem, a dzięki nowym regulacjom ten czas ma skrócić się nawet do trzech godzin na mniejszych stacjach. 

Pomyślano również o rowerzystach. W ciągu dwóch lat od daty wejścia przepisów w życie każdy nowy lub wyremontowany skład będzie musiał mieć osiem stojaków na rowery i wyraźnie oddzieloną i oznakowaną strefę dla pasażerów.

Aby nowe, korzystne dla pasażerów przepisy weszły w życie, musi je przegłosować Parlament Europejski, a potem – ratyfikować kraje członkowskie. Według wstępnych ustaleń zmiany mogą wejść w życie od 2021 roku.

Zobacz także

Źródło: wp.pl, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC