Zamknij

Dwa wulkany w Europie wybuchły tego samego dnia. Do sieci trafiły szokujące nagrania

24.05.2021 08:53
Wybuch Etny na Sycylii
fot. Shutterstock

19 maja doszło do erupcji dwóch wulkanów w Europie - Etny na Sycylii i Stromboli na Wyspach Liparyjskich. Z obu stożków wyrzucone zostały gęste chmury dymu i popiół wulkaniczny, a po ich zboczach zaczęła spływać lawa. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy wybuchły one jednego dnia.

W ostatnim czasie znów notowana jest wzmożona aktywność Ziemi. W różnych rejonach świata rejestrowane są trzęsienia ziemi, a w wielu zakątkach wybuchają także wulkany. Okazuje się, że czasem nawet jednego dnia potrafi dojść do dwóch erupcji.

Właśnie takie zjawisko miało miejsce zaledwie kilka dni temu we Włoszech. 19 maja wybuchły tutaj dwa wulkany - Etna i Stromboli. Co ciekawe, leżą one dość blisko siebie, ale specjaliści twierdzą, że ich erupcje nie są powiązane.

Dwa wulkany w Europie wybuchły tego samego dnia. Do sieci trafiły szokujące nagrania

Włoski instytut wulkanologii INGV podał informację, że 19 maja wybuchły dwa włoskie wulkany. Mowa o Etnie i Stromboli. Sycylijski stożek o wysokości 3 350 m n.p.m. wykazywał już w tym roku wzmożoną aktywność, ale przez 6 ostatnich tygodni pozostawał uśpiony. Z kolei wysoki na 926 m Stromboli, który należy do archipelagu Wysp Liparyjskich, dopiero się przebudził.

Erupcja Etny rozpoczęła się o 7 rano, z kolei Stromboli dał o sobie znać ok. godz. 15. Z obu stożków wyrzucone zostały gęste chmury dymu, pył, popiół wulkaniczny, a także lawa. W przypadku Stromboli magma spływała zboczem do morza w niezamieszkanej części wyspy.

Obie góry leżą zaledwie kilka kilometrów od siebie i należą do najbardziej aktywnych w Europie. Naukowcy twierdzą jednak, że ich erupcje nie mają ze sobą związku, ale, co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy wybuchły jednego dnia.

Do sieci trafiły nagrania, które pokazują ostatnie aktywności wulkanów we Włoszech.

Źródło: Wanted in Rome