Zamknij

Dwie turystki utknęły nad urwiskiem w Tatrach. Musiały spędzić tam noc

Redakcja
26.07.2018 09:41
Rysy
fot. Shutterstock

Dwie turystki z Łotwy w czasie powrotu z Rysów zgubiły szlak. W rezultacie utknęły nad przepaścią, gdzie musiały czekać do drugiej w nocy. Na miejsce wezwano ratowników TOPR, którym udało się bezpiecznie ściągnąć kobiety z urwiska.

O akcji ratunkowej w Tatrach poinformowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Turystki zgubiły szlak w Tatrach

Jak relacjonują ratownicy, po godzinie 22.00 zadzwoniła do nich turystka, która poinformowała, że podczas zejścia z Rysów z koleżanką we mgle zgubiły szlak. Dzięki podanym przez Łotyszkę współrzędnym GPS udało się ustalić, że znajdują się w pobliżu Buli pod Rysami. Na ratunek turystkom wysłano czterech toprowców. Ratownicy dotarli na miejsce ok. 2 w nocy.

Okazało się, że dwie 20-letnie turystki z Łotwy znajdowały się tuż nad urwiskiem. Po ogrzaniu oraz podaniu herbaty, ratownicy założyli im uprzęże i sprowadzili do Morskiego Oka. Akcja zakończyła się ok. 4.30 rano.

Zobacz także

TOPR przypomina o rozsądnym planowaniu wędrówek 

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o niebezpiecznych sytuacjach w górach czy interwencjach TOPR. Pomimo tego, nieodpowiedzialnych turystów wędrujących po Tatrach wciąż nie brakuje. 

W przypadku Łotyszek ratownicy TOPR zwrócili uwagę na brak wyobraźni turystek i złą organizację wejścia na szczyt. Okazało się bowiem, że na Rysy wyszły z Morskiego Oka o godzinie 15, a o 20.30 rozpoczęły zejście ze szczytu.

- Trudno zrozumieć, jak o godzinie 15 można wyruszać na Rysy, nie znając terenu i widząc, że po południu psuje się pogoda - powiedział Adam Marasek z TOPR-u.

Zobacz także

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC