Zamknij

Znamy wyniki konkursu "Dworzec Roku 2020". Na pierwszym miejscu wyjątkowa stacja

26.11.2020 13:45
Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju
fot. Shutterstock

Ogłoszono wyniki konkursu "Dworzec Roku 2020". Pierwsze miejsce zajął wyjątkowy, odrestaurowany budynek dworca w Goczałkowicach-Zdroju. A do kogo powędrowała nagroda publiczności? Koniecznie sprawdźcie.

Konkurs "Dworzec Roku" to inicjatywa, która pokazuje, jak bardzo kolej w naszym kraju się zmienia. Nagrody dla różnych obiektów przyznawane są co roku, a do wyścigu o nie mogą startować wszystkie dworce zgłoszone przez podróżników, ale też przez samorządy, organizacje turystyczne czy przez miłośników kolei.

W tym roku tytuł "Dworca Roku 2020" otrzymał dworzec w Goczałkowicach-Zdroju. Obiekt ten ma za sobą smutną historię - w 2002 roku strawił go pożar. Jednak lokalne władze postanowiły wykorzystać to wartościowe miejsce z potencjałem i budynek odrestaurowano. Koniecznie zobaczcie, jak teraz wygląda.

Dworzec Roku 2020. Tytuł otrzymał dworzec Goczałkowice-Zdrój

W tym roku serca jury konkursu "Dworzec Roku 2020" podbiła stacja Goczałkowice-Zdrój. Obiekt znajduje się we wsi uzdrowiskowej na południu Polski, dokładnie w województwie śląskim. Co takiego w nim ujęło organizatorów plebiscytu?

Wzorowa rewitalizacja dziedzictwa architektury kolejowej, umiejętne dostosowanie do zmieniających się potrzeb w zakresie obsługi podróżnych, twórcza i społecznie korzystna adaptacja dla publicznych funkcji, które w nowym wymiarze integrują dworzec z życiem miasta, odwaga władz samorządowych do realizowania niekonwencjonalnych pomysłów na kształtowanie przestrzeni dworcowej - czytamy w oświadczeniu twórców konkursu.

Dworzec Goczałkowice-Zdrój został odbudowany po pożarze, który miał tutaj miejsce w 2002 roku. To właśnie wtedy władze podjęły decyzję o tym, że warto zainwestować czas i pieniądze w tak wartościowy obiekt. Dzisiaj podróżni mogą skorzystać w budynku z poczekalni, Punktu Informacji Turystycznej, z biblioteki, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, kącika dla dzieci, przechowalni bagażu czy nowej toalety. Na piętrze obiektu znajduje się miejsce idealne do organizowania czasowych wystaw, ale też studio jogi. Z kolei na samej górze można przenocować w klimatycznym apartamencie.

Z kolei nagroda publiczności trafiła w tym roku do dworca w Przemyślu. Pochodzący z lat 1859-1860 obiekt rozbudowany został w 1895 roku i posiada niezwykłą bryłę w stylu neobarokowym. Prócz tego, że jest to obiekt pod każdym względem dopracowany architektonicznie, jest też funkcjonalny. Rocznie obsługuje ok. 4 tys. pasażerów. Chętnie korzystają oni również z wyróżnionej w Polsce restauracji "Perła Przemyśla", która znajduje się właśnie na tym dworcu.

Na stronie rynek-kolejowy.pl możemy przeczytać, że do konkursu zgłoszono ponad 100 tego typu obiektów. Z nich 21 trafiło do kolejnego etapu. Jury ogłosiło następnie listę 10 najpiękniejszych. Znalazły się na niej:

  • Bydgoszcz Wschód
  • Czeremcha
  • Gliwice
  • Goczałkowice-Zdrój
  • Ośwęcim
  • Piaseczno
  • Przemyśl
  • Starogard Gdański
  • Wodzisław Śląski
  • Wrocław Główny.

Źródło: PKP, rynek-kolejowy.pl.