Zamknij

W Polsce powstają niezwykłe "dźwiękoławki". Pomogą wsłuchać się w naturę

19.06.2020 14:43
Dźwiękoławki nad Odrą
fot. Green Touch - Pracownia Architektury Krajobrazu

"Dźwiękołapki" – jak nazwano tę niesamowitą konstrukcję – to specjalnie zaprojektowane drewniane ławki akustyczne, które skupiają i wzmacniają odgłosy natury. Twórcy projektu zapowiadają, że jeszcze w te wakacje staną nad Odrą. To będzie niepowtarzalna okazja na odpoczynek blisko przyrody.

"Dźwiękołapki", nazywane też "dźwiękoławkami", to pomysł Michała Zygmunta, wrocławskiego muzyka i przyrodnika. Drewniane konstrukcje mają zostać umieszczone na ciekawych przyrodniczo odcinkach Odry. Niezwykłe "ławki" pozwolą nie tylko na podziwianie wizualnego piękna natury, ale także wsłuchiwanie się w jej odgłosy.

"Dźwiękoławki" pozwolą usłyszeć naturę

Czym są "dźwiękoławki"? To wykonane z drewna osłony wyprofilowane w taki sposób, aby - na zasadzie działania soczewki - skupiały w sobie fale dźwiękowe. W ich środku znajduje się ławka, na której zmieszczą się dwie osoby. Aby jak najlepiej usłyszeć dźwięki natury, głowa będzie musiała zostać umieszczona w konkretnym położeniu.

– Soczewka akustyczna skupia fale dźwiękowe w jednym miejscu. Dźwięki otoczenia wzmocnione w ten sposób, będą dawały wrażenie intensywnego obcowania z pewnym wycinkiem dźwiękowych pejzaży  –  tłumaczy Michał Zygmunt w rozmowie z TVN24.

Pomysłodawca zaznaczył, że ważne jest, aby "dźwiękoławki" umieścić w rezerwatach czy użytkach ekologicznych, a więc w miejscach szczególnie atrakcyjnych, o walorach przyrodniczych i dźwiękowych.

Te niezwykłe drewniane konstrukcje mają być częścią tzw. Dźwiękowego Szlaku Odry, który powstanie między Wrocławiem a Głogowem. Na początek powstanie pięć "dźwiękoławek", z czasem pojawią się kolejne. Łącznie nad Odrą ma być dostępnych kilkanaście takich punktów, gdzie w spokoju i z pięknymi widokami będzie można wsłuchać się w naturę. 

Dzięki unijnym funduszom przeznaczonym na rozwój obszarów wiejskich wielbiciele przyrody będą mogli skorzystać z akustycznych ławeczek najprawdopodobniej już w lipcu i sierpniu.

Źródło: tvn24,