Zamknij

Zakaz mówienia "pan" i pani" w samolocie. Zaskakujące przepisy w easyJet

Redakcja
27.12.2019 16:03
Pokład samolotu
fot. pixabay

Pasażerowie brytyjskiej linii lotniczej easyJet nie usłyszą już na pokładzie zwrotu „pan" i „pani". Odnoszenie się do płci pasażerów w ogłoszeniach i powitaniach załogi pokładowej będzie zakazane.

Jako pierwsza chęć wprowadzenia zmian w formie przywitania pasażerów ogłosiła linia Air Canada. Jak tłumaczyli przedstawiciele kanadyjskiego przewoźnika, zmiany są konieczne po to, aby wszyscy podróżni wiedzieli, że są akceptowani na pokładzie, niezależnie od narodowości, koloru skóry czy płci. Podobne zmiany chce wprowadzić linia easyJet - podało CNN. 

easyJet: zakaz używania zwrotów "pan/pani"

Pracownicy brytyjskiej linii lotniczej już otrzymali nowe instrukcje dotyczące witania się z pasażerami. Tradycyjne „panie i panowie”, które można było usłyszeć na początku każdego lotu, nie będzie już stosowane. Zgodnie z nowymi przepisami stewardesy i stewardzi mają mówić "dzień dobry wszystkim" lub „witamy wszystkich”. Jak tłumaczy easyJet, taka forma jest bardziej neutralna i przyjazna.

Ciekawy jest powód, dla którego brytyjski przewoźnik zdecydował się na wprowadzenie zmian. Wszystko zaczęło się od jednego posta opublikowanego na Twitterze. Dr Andi Fugard, wykładowca Uniwersytetu Birkbeck, zapytał, czy easyJet „bierze udział w konkursie na jak najmocniejsze podkreślanie binarności płciowej”. Tani przewoźnik zapewnił mężczyznę, że weźmie jego opinię pod uwagę.

Zobacz także

Zagłosuj

Popierasz pomysł wprowadzenia zakazu mówienia "pani" i pani" w samolocie?

Liczba głosów:

– W easyJet nie dyskryminujemy nikogo. Jesteśmy ogólnoeuropejską linią lotniczą, której celem jest łączenie ludzi wszystkich narodowości w całej Europie, więc z pewnością nie ma miejsca na dyskryminację – napisali przedstawiciele easyJeta.

Linie lotnicze zmieniają również formularze odprawy pasażerów. U kilku przewoźników (m.in. United czy Air Italy) przy wyborze płci można zaznaczyć nie tylko „F” (female) i „M” (male), ale także „X”, dla wszystkich pasażerów, którzy nie utożsamiają się z klasycznym podziałem.

ZOBACZ TAKŻE:

• Pięć lat wiezienia za korzystanie z telefonu w czasie lotu? Pasażera może czekać surowa kara

• Tych laptopów nie zabierzesz do samolotu. FAA wprowadza zakaz dla pasażerów

Źródło: CNN, flyfree.pl

___

RadioZET.pl/NC