Zamknij

Eger: zwiedzanie perły północnych Węgier

Redakcja
14.02.2019 16:03
Eger
fot. Shutterstock

Eger, położony w północnych Węgrzech, jest jednym z najpiękniejszych miast w tej części kraju. Słynie z umiłowania do wina, śródziemnomorskiego klimatu, barokowych zabytków oraz uzdrowiska z basenami termalnymi. Każdego roku Eger odwiedza tysiące Polaków. Odkrywamy najlepsze atrakcje miasta.

Eger położony jest ok. 140 km na wschód od Budapesztu, pomiędzy Górami Bukowymi a pasmem Mátra. Miasto przyciąga swoim urokiem, winiarskimi tradycjami i ciekawą historią. „Perła północnych Węgier” – tak często mówi się o tym miejscu. Co warto zobaczyć w Egerze i gdzie się zatrzymać? Podpowiadamy.

Dolina Pięknej Pani, czyli królestwo wina

Eger to prawdziwy raj dla winiarskich smakoszy w tej części Europy. Aby odkryć kwintesencję winiarskiej radości, trzeba opuścić centrum miasteczka i dotrzeć na jego peryferie do słynnej Doliny Pięknej Pani (po węgiersku Szepasszony-volgy).

Winnice Eger
fot. Shutterstock

W wulkanicznych skałach wydrążono tu niemal 200 piwnic. Zgodnie ze starą zasadą – im głębsza piwnica, tym zamożniejszy właściciel. W każdej z piwniczek można spróbować lokalnego trunku, porozmawiać z mieszkańcami, spotkać inne osoby z Polski, a następnie… pójść do następnej kolejnego miejsca na degustację. W winiarniach można skosztować nie tylko lokalnego wina, ale również palinki, czyli swoistej owocowej brandy.

Dodatkowo w parku, pomiędzy zboczami wzgórz otaczających Dolinę Pięknej Pani, postawiono kilka palenisk, dzięki którym w klimatycznej scenerii tego miejsca można sobie zorganizować ognisko. A skąd wzięła się nazwa Doliny Pięknej Pani? Najpopularniejsza wersja mówi, że w ten sposób upamiętniono ówczesną właścicielkę doliny. Według nieco złośliwej teorii po kilku godzinach spędzonych w tutejszych piwniczkach każda kobieta staje się piękna.

Zobacz także

Zamek w Egerze i plac Dobo

Najsłynniejszym zabytkiem jest Zamek w Egerze. Choć został wzniesiony w XIII wieku, dopiero trzy wieki później nadeszły dni jego chwały. Szczególną sławę na świecie przyniosła budowli zwycięska obrona z 1552 r., kiedy to pod dowództwem kapitana zamku, Istvána Dobó, garstka obrońców odparła atak wielokrotnie liczniejszej armii tureckiej. Podczas kolejnego oblężenia pod koniec XVI wieku wojska tureckie zajęły zamek i Turcy rządzili Egerem przez kolejne 91 lat. Obecnie na terenie zamku mieści się Muzeum Zamkowe im. Istvana Dobo. Najciekawszą częścią zabytku są podziemne korytarze.

Warto odwiedzić też główny plac Egeru – tzw. plac Dobow samym centrum miasta. Stojący tu pomnik kapitana Istvana Dobo przypomina chwalebne zwycięstwo z połowy XVI wieku nad przeważającymi siłami tureckimi.

Egerszalok: węgierskie Pamukkale i termy

Egerszalok, położony około 8 km od Egeru, to niezwykłe przyrodniczo źródło termalne, które do złudzenia przypominają tureckie Pamukkale. Białe formacje wapienne, po których spływa gorąca woda ze zbocza góry, prezentują się naprawdę imponująco. Od 2007 roku tuż obok wzniesiono rozległe kąpielisko termalne z centrum spa (Salt Hill Thermal Spa w Egerszalok), położone w otoczeniu wzgórz z winoroślami, u stóp wapiennej góry. Odwiedzający mają do dyspozycji 17 basenów – krytych i zewnętrznych – mieszczących gorące źródła lecznicze tryskające z głębokości ponad 400 metrów i mające temp. 65-68°C (w basenach ok. 38°C).

Egerszalok
fot. Shutterstock

Salt Hill Thermal Spa w Egerszalok otwarte są codziennie od 10 do 20.00. Za całodzienny pobyt w kąpielisku Egeru zapłacimy 5800 forintów (bilet normalny ok. 80 zł), zniżki obowiązują dla dzieci do 14. roku życia oraz na bilety rodzinne. W kompleksie znajdują się dodatkowo salon piękności, restauracja, kawiarnia, bar i hotel.

Zobacz także

Bazylika w Egerze: imponująca świątynia

Tutejsza bazylika imponuje swą wielkością i przepychem. To druga co do wielkości świątynia na Węgrzech i jedyna budowla w stylu klasycystycznym. Bazylikę wzniesiono w XIX wieku według projektu słynnego architekta Józefa Hilda. Wieże świątyni wznoszą się na wysokość 54 metrów, a kopuła znajduje się na wysokości 40 metrów. Wnętrze bazyliki zdobią piękne freski J.L. Krackera.

Eger - Węgry
fot. Yvan Travert/akg-images/East News

Bazylika w Egerze zasłynęła też za sprawą organów przywiezionych tu aż z Salzburga. Od 15 maja do 15 października codziennie można posłuchać koncertów. Obok świątyni znajduje się centrum handlowe, w którym w czasie weekendów można bezpłatnie zwiedzać pamiątkową salę.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC