Zamknij

Egipt: wakacje w dobie koronawirusa. Co warto wiedzieć? [Poradnik]

22.02.2021 16:15
Egipt wakacje
fot. Shutterstock

Egipt jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez Polaków zimą. W czasach pandemii wiele osób zastanawia się jednak, czy wyjazd do tego kraju jest bezpieczny i jakie obowiązują obostrzenia dla turystów. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą w planowaniu wakacji w Egipcie w dobie koronawirusa.

Egipt otworzył granice dla turystów od 1 lipca  – od wtedy też zaczęły funkcjonować lotniska oraz hotele, które uzyskały specjalny certyfikat bezpieczeństwa. Aktualnie obsługiwane są loty z Polski do Egiptu na lotniska w Hurghadzie i Marsa Alam.

Planujesz wakacje w Egipcie? Przed wyjazdem warto sprawdzić najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Egipcie, zasad wjazdu oraz obowiązujących obostrzeń. Przedstawiamy krótki poradnik przed podróżą. 

Egipt. Testy na koronawirusa są obowiązkowe

Od 1 września 2020 r. wszyscy podróżujący do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu PCR na koronawirusa (przetłumaczony na język angielski lub arabski). 

Turyści mogą wykonać takie badanie w Polsce (w okresie 72 godzin przed planowanym wjazdem do Egiptu) lub po przylocie na egipskie lotnisko Hurghada, Marsa Alam, Sharm el Sheikh lub Taba. W tym drugim przypadku należy się jednak liczyć z izolacją do momentu uzyskania wyniku i kwarantanną w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego.

Koszt wykonania testu na obecność COVID-19 na lotnisku w Egipcie wynosi 30 dolarów (wiele biur podróży wlicza jednak koszty takiego testu w cenę wycieczki). Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR zwolnione są dzieci do 6 lat.

Podróżni, po przylocie do Egiptu, muszą przekazać też uzupełniony kwestionariusz zdrowia. Należy w nim uzupełnić m.in. informacje dotyczące podróży w ciągu ostatnich 14 dni przed wizytą w Egipcie i potwierdzić, że dwa tygodnie przed wyjazdem nie miało się żadnych objawów związanych z COVID-19 czy kontaktu z osobami zarażonymi. Na lotnisku przyjezdnym może być mierzona temperatura. Ponadto władze lotniskowe mogą wymagać od podróżnych okazania odpowiedniego ubezpieczenia medycznego.

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje 2020 w Tunezji. O czym pamiętać przed wyjazdem?

Egipt zniósł opłaty za wizę turystyczną

Egipt wprowadził darmowe wizy dla turystów podróżujących bezpośrednimi lotami do kurortów nad Morzem Czerwonym oraz do Luksoru i Asuanu. Do 30 kwietnia 2021 roku każda osoba wybierająca się na wakacje do Egiptu jest zwolniona z opłaty wizowej, dzięki czemu zaoszczędzi 25 dolarów. Takimi działaniami politycy chcą wesprzeć branżę turystyczną dotkniętą skutkami pandemii koronawirusa.

Pierwotnie zniesienie opłaty wizowej miało obowiązywać do 30 października, ale rząd podjął decyzję o przedłużeniu tych zmian. 

Wakacje 2021 w Egipcie. Jakie obowiązują obostrzenia?

 • Zorganizowany ruch turystyczny jest ograniczony do trzech gubernatorstw: Morza Czerwonego, Synaju Południowego i Marsa Matrouh;
 • Obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych oraz środkach transportu;
 • Pomiędzy północą a 4 rano transport publiczny nie funkcjonuje;
 • W restauracjach i kawiarniach (czynnych do północy) obowiązuje obłożenie najwyżej 50 procent;
 • Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, a obecnie mają pozostawać otwarte jedynie do 22;
 • Wszystkie działania turystyczne w Egipcie objęte są 50 proc. obłożeniem - wycieczki, muzea, hotele. Wszyscy pasażerowie i kierowcy muszą mieć na pokładzie autobusów wycieczkowych maseczki ochronne.

Zobacz także

Egipt. Jak wygląda pobyt w hotelach?

 • Hotele w Egipcie mogą przyjmować gości dopiero po spełnieniu odpowiednich wymogów i otrzymaniu specjalnego certyfikatu bezpieczeństwa;
 • Obłożenie w obiektach hotelowych może wynosić maks. 50 proc;
 • Przed wejściem do hotelu turystom mierzona jest temperatura, a ich bagaż jest dezynfekowany;
 • Pokoje są sprzątane każdego dnia, regularnie wietrzone i dokładnie dezynfekowane po każdym wymeldowaniu;
 • W restauracjach bufety zastąpiono posiłkami serwowanymi, a stoliki ustawiono w odpowiedniej odległości 2 metrów;
 • Baseny i plaże hotelowe są otwarte, ale leżaki muszą być oddalone od siebie o 2 metry;
 • Na siłowni sprzęt jest odpowiednio rozmieszczony, a powierzchnie są dezynfekowane co godzinę;
 • Jacuzzi, sauny czy łaźnie parowe są zamknięte do odwołania;
 • Zamknięto kluby dla dzieci oraz palarnie sziszy.

ZOBACZ TAKŻe: Hurghada, Sharm el Sheikh czy Marsa Alam – który kurort w Egipcie wybrać na wakacje?

Koronawirus w Egipcie. Statystyki i liczba zakażonych

Do tej pory w Egipcie odnotowano ponad 178 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad 10 tys. osób zmarło z powodu COVID-19. 

W Egipcie pierwsze przypadki wirusa wykryto w lutym. Przebieg epidemii w tym kraju był stosunkowo łagodny, podobnie jak na większości kontynentu afrykańskiego. Gwałtowny szczyt zakażeń zanotowano między końcem maja a czerwca (prawie 1,8 tys. przypadków w ciągu doby). Obecnie notuje się ponad 300 zakażeń dziennie. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy Światowej Organizacji Zdrowia. 

Źródło: gov.pl