Zamknij

Polscy turyści utknęli w Egipcie. Około 140 osób na kwarantannie

09.10.2020 15:40
Marsa Alam - plaża
fot. Shutterstock/ zdj. ilustracyjne

Duża grupa turystów z Polski utknęła w egipskim kurorcie Marsa Alam. Podróżni po przylocie na lotnisko zostali poddani obowiązkowym testom na obecność koronawirusa. Około 140 osób otrzymało pozytywny wynik testu i zostało poddanych przymusowej izolacji w hotelu. Turyści przyznają, że mają wątpliwości co do wiarygodności tych testów i twierdzą, że są pozostawieni sami sobie. 

O sprawie poinformowała portal "Fly4free" jedna z turystek przebywających obecnie w Marsa Alam w Egipcie

Egipt. Polscy turyści utknęli w hotelu

Kobieta poleciała 6 października na wycieczkę do Egiptu z biurem podróży Itaka. Po wylądowaniu na lotnisku Marsa Alam wszyscy pasażerowie, w ramach standardowej procedury, zostali poddani testom na obecność koronawirusa. Po trzech dniach okazało się, że spora część podróżnych otrzymała pozytywny wynik testu. 

– Z informacji od rezydentki wiemy, że 140 osób otrzymało pozytywny wynik testu na koronawirusa – relacjonowała dla "Fly4free" jedna z pasażerek.

Dodała, że większość osób ma poważne wątpliwości co do prawdziwości tych testów. Wyniki zostały przekazane telefonicznie, a sami turyści nie mieli możliwości skontaktowania się z lekarzem czy uzyskania dodatkowych informacji. Turystka podkreśliła też, że żadna z osób nie ma żadnych objawów, nawet podniesionej temperatury.

Kobieta poinformowała, że obecnie turyści z pozytywnymi wynikami przebywają zamknięci w pokojach hotelowych. Przyznała jednocześnie, że przez pierwsze dwa dni po przylocie, zanim otrzymali wyniki, wszyscy mogli normalnie korzystać z obiektu hotelowego i basenów, gdzie nie ma obowiązku noszenia maseczek i gdzie ludzie mają cały czas ze sobą kontakt. 

Turystka żaliła się, że są pozostawieni sami sobie, otrzymują lakoniczne informacje, a zasady zmieniają się z dnia na dzień. Wciąż nie wiedzą, kiedy skończy się kwarantanna i kiedy będą mogli wrócić do Polski.

– Jedni mówią, że kwarantanna potrwa 7 dni, inni 10. Nie dostaliśmy jednak żadnego oficjalnego dokumentu potwierdzającego pozytywny wynik testu i czy informacji o kolejnych krokach – wyjaśniła kobieta. Dodała, że turyści z pozytywnymi wynikami na obecność COVID-19 mają zapisać się na kolejny test w Hurghadzie. Zostanie on jednak wykonany dopiero po ośmiu dniu kwarantanny.

"To może być mała precyzyjność badania" 

Poprosiliśmy biuro prasowe Itaki komentarz w tej sprawie. 

– Duża część turystów, która przyleciała do Egiptu miała pozytywny wynik testu. Na poprzednich przylotach ilość pozytywnych wyników była pojedyncza i sporadyczna więc w tym przypadku taka ilość wyników pozytywnych sugeruje być może małą precyzyjność badania. Od wczoraj przeprowadzane są powtórne bezpłatne badania, które są dzisiaj kontynuowane - aktualnie czekamy na ich wyniki –  poinformowała Ala Kaźmierczak z biura prasowego Itaki. – W zależności od wyników będą podejmowane dalsze decyzje. Jesteśmy w kontakcie ze stroną egipską, na miejscu są również nasi rezydenci –  dodała. 

Źródło: fly4free.pl