Zamknij

Egzotyczna wyspa zamknięta na rok. Chodzi o ochronę "ostatnich smoków na świecie"

Nina Czochara
02.04.2019 11:23
Wyspa Komodo, Indonezja
fot. Shutterstock

Rząd Indonezji zdecydował, że w 2020 roku wyspa Komodo zostanie zamknięta dla turystów. Decyzja władz związana jest z ochroną zamieszkującego ten teren zagrożonego gatunku waranów, nazywanych "ostatnimi smokami na świecie".

Decyzja rządu Indonezja została podjęta po konsultacji z ministerstwem środowiska. Okres 12 miesięcy, podczas których wyspa będzie zamknięta, władze znajdującego się na tym terenie parku narodowego wykorzystają na dodatkową troskę o tereny zielone i posadzenie nowych drzew. 

"Wyspa waranów" zamknięta przez cały 2020 rok

Obecnie wyspę Komodo odwiedza średnio 10 tysięcy turystów miesięcznie. Jak podają lokalne media, wyspę zamieszkuje ok. 5 tysięcy waranów, które są potocznie nazywane "ostatnimi smokami na świecie". Ta największa żyjąca współcześnie jaszczurka może osiągać do 3 metrów długości i ważyć nawet ponad 200 kilogramów. Wbrew wielokrotnie powtarzanej  opinii warany rzadko atakują ludzi.

Waran
fot. Pixabay

W zeszłym tygodniu indonezyjska policja aresztowała dziewięciu mężczyzn z grupy zajmującej się przemytem waranów. Wcześniej zdążyli oni sprzedać ponad 40 zwierząt. Nielegalnie wywożone z Indonezji warany najczęściej trafiają do kupców w Azji, gdzie z ich ciał preparowane są substancje uważane w tamtejszej medycynie tradycyjnej za lecznicze.

Przeczytaj także:

• Słynna "filmowa" plaża w Tajlandii pozostaje zamknięta. Władze podały powód

 Jedna z najpiękniejszych wysp na Filipinach zostanie zamknięta. Władze podjęły ostateczną decyzję 

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC