Zamknij

Trzy lotniska wprowadzają ekspresowe testy na koronawirusa. Wyniki już po godzinie

23.07.2020 09:14
Turystka w masce
fot. Shutterstock

Lotniska w Moskwie, Japonii oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich wprowadzają ekspresowe testy na obecność koronawirusa. Już po godzinie pasażer będzie wiedział, czy jest zakażony. Twórcy projektu mają nadzieję, że stworzony przez nich szybki system kontroli podróżnych stanie się standardem na lotniskach na całym świecie.

Moskiewskie lotnisko Szeremietiewo poinformowało, że natychmiastowe testy na obecność COVID-19 będą dostępne dla wszystkich pasażerów lotów krajowych już od kolejnego tygodnia. Taki sam, ekspresowy system kontroli podróżnych, pojawi się również w Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Ekspresowe testy na koronawirusa na lotniskach

Innowacyjność nowego systemu polega na tym, że wynik testu na COVID-19 znamy już po godzinie. Co ważne dla samych lotnisk, tzw. przenośny system diagnostyczny jest niewielki i  zmieści się w dwóch małych walizkach. Obecnie system ten jest już używany w zakładach produkcyjnych przez niektóre rosyjskie firmy. 

– Jeśli jesteś na lotnisku i musisz być testowany przez trzy godziny, to jest to niewykonalne – uważa Kirił Dmitriew, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), który stworzył ekspresowe testy. – Pilotażowo program ten został wdrożony na lotnisku w Japonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Moskwie – dodał.

Jak podaje Reuters, w przypadku rosyjskiego lotniska testy diagnostyczne będą dostępne dla wszystkich pasażerów na Terminalu D już od 27 lipca. 

Twórcy projektu z RDIF mają nadzieję, że stworzony przez nich ekspresowy system kontroli stanie się standardem na lotniskach na całym świecie i zapewni większe bezpieczeństwo w czasie podróży samolotem. 

Źródło: Reuters, rp.pl