Zamknij

W Energylandii powstaje nowy rollercoaster. To kolejka z podwójnym przyspieszeniem

Redakcja
02.03.2020 13:03
Abyssus w Energylandii
fot. Materiały prasowe

Abyssus to nazwa nowego, spektakularnego rollercoastera, który powstaje w słynnym Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Premierę tej niezwykłej kolejki o podwójnej mocy przyspieszenia zaplanowano już w tym roku. Rollercoaster będzie flagową atrakcją nowo powstającej, szóstej strefy Aqualantis.

Budowa Abyssusa rozpoczęła się w październiku 2019 roku. Nowy rollercoaster powstaje w strefie Aqualantis, która tematycznie nawiązuje do mitycznej Atlantydy (konstruktorzy uspokajają jednak, że nie będzie możliwości, aby się zamoczyć). Na czym będzie polegała wyjątkowość tej kolejki?

Rollercoaster Abyssus o podwójnej mocy przyspieszenia

Będzie to coaster typu Shockwave, a jego wyjątkowość będzie polegać na podwójnym przyspieszeniu podczas jednego przejazdu. Jak to możliwe? Double Launch coaster, bo tak brzmi nazwa modelu tej szalonej kolejki, rozpędzi nas do 100 km/h z toru startowego, który zastąpi tradycyjny wyciąg na duże wysokości. Napęd wywoływany jest dzięki systemowi magnetycznemu, który rozprowadzany jest zgodnie z kierunkiem jazdy, z kolei zamontowane w wagonie kolejki magnesy podążają za wytworzonym polem magnetycznym, by osiągać maksymalne parametry. 

Nowa atrakcja Energylandii w Zatorze będzie miała około 38 metrów wysokości, a tor jazdy - 1316 metrów długości. Jednocześnie w wagonie Abyssusa będzie mogło przebywać 16 osób. Ale to nie koniec atrakcji. Przejazd tym ekstremalnym rollercoasterem zagwarantuje liczne zwroty, czyli tak zwane inwersje. Już od samego startu może mocno podnieść się poziom adrenaliny, bo kolejka rozpędza się do ogromnej prędkości w zaledwie kilka sekund.

Nie zabraknie wrażeń również na dalszych etapach trasy - gdy rollercoaster zacznie tracić na prędkości, zostanie dopędzony jeszcze raz. Dla lubiących szybować w chmurach, producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne oraz wiele efektów wodnych takich jak: wodospady, jeziora i fontanny. 

Wagony i aranżacja Abyssusa nawiązują do starożytnego zatopionego miasta Atlantis. Infrastruktura nowego rollercoastera całkowicie położona będzie w wodzie, jednak jego twórcy zapewniają, że został tak skonstruowany, aby nie można było się zamoczyć. Kolejka będzie składała się z  90 500 części! Waga całej konstrukcji to aż 815 ton. Na obecnym etapie montaż konstrukcji zrealizowano w 80 procentach. Trwają prace nad przygotowaniem instalacji elektrycznych oraz budową stacji, na której goście Energylandii będą wsiadać do kolejki. 

ZOBACZ TAKŻE:

•  Park Rozrywki Energylandia w Zatorze. Powstał najwyższy na świecie drewniany rollercoaster

•  Ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju: otwarcie, cennik, atrakcje

•  Most wiszący nad przepaścią. Na Słowacji powstała niesamowita atrakcja

___

Materiały prasowe