Zamknij

Erupcja wulkanu na Karaibach wywołała niezwykłe zjawisko. Tak wygląda piorun wulkaniczny [FOTO]

15.04.2021 09:08
Wybuch wulkanu
fot. Shutterstock

Kilka dni temu na Karaibach uaktywnił się wulkan La Soufrière. Od tamtej pory regularnie wyrzuca on gorącą lawę, pył i popiół. W czasie jednej z erupcji doszło do niezwykłego zjawiska. Wybuch wulkanu spowodował bowiem powstanie piorunów wulkanicznych. Zobaczcie, jak wyglądają.

Niedawno pisaliśmy o tym, że wybuchł wulkan La Soufrière leżący na wyspie Saint Vincent. Stożek wyrzucił na wysokość 10 km gęstą chmurę pyłu. Ewakuowano tysiące ludzi, a ulice znajdujących się w pobliżu miast pokryte zostały grubą warstwą popiołu.

Od tamtej pory góra pozostaje aktywna i regularnie wyrzuca materiał wulkaniczny. Podczas jednej z takich erupcji doszło także do niezwykłego zjawiska. Nad stożkiem bowiem pojawiły się pioruny wulkaniczne. Jak wyglądają i jak powstają? Koniecznie sprawdźcie.

Erupcja wulkanu na Karaibach doprowadziła do powstania piorunów wulkanicznych [FOTO]

La Soufrière pozostawał uśpiony przez 40 lat. W końcu jednak dał o sobie znać. W drugim tygodniu kwietnia doszło do jego erupcji, w wyniku czego władze Saint Vincent i Grenadyny musiały zdecydować o ewakuacji tysięcy ludzi. Mieszkańcy byli transportowani na sąsiednie wyspy za pomocą promów wycieczkowych.

Wulkan od kilku dni regularnie wyrzuca z siebie gęstą lawę, która spływa aż do morza, a także pył i popiół wulkaniczny osiadający w pobliskich miejscowościach. Jednak to nie wszystko, co powoduje stożek. Eksplozja doprowadziła też ostatnio do powstania piorunów wulkanicznych, o czym poinformowała facebookowa strona "Kataklizmy w Polsce i na świecie".

Na profilu tej grupy, która na bieżąco relacjonuje aktywność La Soufrière, pojawiło się zdjęcie tego niezwykłego zjawiska.

Dziś, 14 kwietnia, ok. godz. 4:30 czasu polskiego (13 kwietnia, godz. 22:30 czasu lokalnego), doszło do kolejnej silnej erupcji eksplozywnej wulkanu La Soufrière. Wschodnim zboczem zeszły spływy piroklastyczne, które dotarły aż do morza. Osoby, które przebywały wówczas w tej strefie, nie miały szans na przeżycie. Dzień 6. kryzysu na wyspie Saint Vincent. Na zdjęciu: błyskawice wulkaniczne wygenerowane w trakcie erupcji o godz. 4:30 - czytamy w podpisie posta.

Jak czytamy na Wikipedii, piorun wulkaniczny to wyładowanie atmosferyczne wywołane wybuchem wulkanu, a nie zwykłą burzą. Powstaje on w wyniku zderzania się i tarcia cząstek popiołu wulkanicznego (czasem lodu), które generują elektryczność statyczną w smudze wulkanicznej, co prowadzi do powstania brudnej burzy.

Jesteście ciekawi, jak wygląda takie zjawisko? Spójrzcie na zdjęcie poniżej. Robi ogromne wrażenie.

Źródło: Kataklizmy w Polsce i na świecie, Wikipedia